A Kanadai Tüdő Szövetség a világnap kapcsán kiemelten foglalkozik a sportolás kérdésével. A program jelmondata: „Asztmával is sportolhatsz!”, mely az egyesület elnökének elmondása alapján arra is felhívja a figyelmet, hogy a rendszeres testmozgást még a fizikai terhelésre jelentkező asztmás panaszok esetén sem kell mellőzni. Az edzés csak akkor okozhat rohamot, ha a betegség nem megfelelően […]
A Kanadai Tüdő Szövetség a világnap kapcsán kiemelten foglalkozik a sportolás kérdésével. A program jelmondata: „Asztmával is sportolhatsz!”, mely az egyesület elnökének elmondása alapján arra is felhívja a figyelmet, hogy a rendszeres testmozgást még a fizikai terhelésre jelentkező asztmás panaszok esetén sem kell mellőzni.
Az edzés csak akkor okozhat rohamot, ha a betegség nem megfelelően kontrollált. Jól beállított gyógykezelés mellett a mozgás csakis jótékony hatású lehet, segítségével az általános fizikai edzettség mellett a tüdők állapota is javítható.
A Chest folyóiratban megjelent friss kutatásból az is kiderül, hogy a mozgás milyen előnyökkel jár az asztmás betegek számára:
- kevesebb asztmás tünet jelentkezik
- aktívabb életet élhetnek
- a testmozgás hatására a betegek hangulata javul, kevésbé feszültek
- az életminőségük javul.
Összességében tehát a betegek fittségi állapotával egyenes arányban javulnak asztmás panaszaik is. A kezelőorvossal egyeztetve minden beteg összeállíthatja a saját „asztma akciótervét”. Egy részletes leírást arról, mely tartalmazza az állandó gyógyszereket, azokat a tüneteket, amikre az adott gyógyszert szedni kell, valamint az asztmás roham során követendő teendőket. Beszéljük át a sportolásra vonatkozó javaslatokat. Orvosunk segítségünkre lehet a megfelelő sportág megválasztásában is.
Forrás: A Budai Allergiaközpont sajtóközleménye