Elnyűttnek érzed magad, folyton fáj a hátad vagy a derekad? Ezek a reggeli gyakorlatok segíthetnek, hogy jobban induljon a nap!
Reggelente merevnek és letargikusnak érzed magad még egy jó éjszakai alvás után is? Nem vagy egyedül. „Amikor hosszú ideig inaktív vagy – íróasztalnál ülsz, hosszan vezetsz, a kedvenc sorozatodat nézed, vagy az ágyban alszol – az izmaid és a kötőszöveteid megfeszülhetnek, és az ízületeid nehezebben melegednek be mozgás hatására” – mondta Autumn Calabrese, tréner és bestseller-szerző a Good Housekeeping cikkében. A szakértő szerint sokan merevséget tapasztalhatnak ébredés után, és bár a legtöbb esetben a rendszeres mozgás hiánya a hunyó, néhány reggeli nyújtógyakorlat bevezetésével enyhíthetünk a kellemetlen érzésen.
Legyen a nyújtás az első dolog ébredés után, hiszen felpörgeti a vérkeringést és segíthet az izmok rugalmassá tételében, éppen ezért mutatunk most 7 gyakorlatot, amit érdemes kipróbálnod!
1. Felső hátizmok nyújtása
Állj egyenesen, lábaid legyenek csípőszélességben egymástól távol.
Kulcsold össze az ujjaid, majd nyújtsd ki a karjaid egyenesen magad előtt, a tenyérrel előrefelé, engedd le a fejed, és végezz apró, körkörös mozdulatokat válladdal , amíg nem érzed a nyújtást a felső hátizmokban.
Tartsd 15-30 másodpercig, majd engedd el.
2. Két oldalon való nyújtás
Állj egyenesen, lábaid csípőszélességben legyenek egymástól távol, bal kezed tedd a csípődre.
Tartsd a törzset feszesen, nyújtsd a jobb kezed a fejed fölé, közben oldalra hajolj balra, és hagyd, hogy a bal kezed lecsússzon a lábadon, amíg mély nyújtást nem érzel a törzs jobb oldalán.
Tartsd 15-30 másodpercig, majd ismételd meg a másik irányba a másik karoddal.
3. Álló mellkas nyújtás
Állj egyenesen, lábaid csípőszélességben legyenek egymástól távol, a vállak legyenek lazák, ujjaidat pedig kulcsold össze magad mögött.
Szorítsd össze a lapockákat, eközben a kezeidet told hátra és lefelé.
Tartsd 15-30 másodpercig, majd engedd el.
4. Vállnyújtás
Állj egyenesen (ennél a gyakorlatnál akár a törökülést is választhatod), lábaid csípőszélességben legyenek egymástól távol.
Emeld a jobb karod a tested fölé mellmagasságban, a bal karoddal pedig nyomd a mellkasodhoz a jobbat könyök fölött.
A bal karoddal húzd a jobb karodat a mellkasod felé (mély nyújtást kell érezned a jobb válladban).
Tartsd 15-30 másodpercig, majd cseréld a karokat, és ismételd meg a gyakorlatot.
5. Tricepsz nyújtása a fej felett
Állj a már említett alapállásba, nyújtsd ki a jobb karodat a fejed fölé, majd hajlítsd be a könyököd, és a jobb tenyered vidd a lapockáid közé. Fogd meg a jobb könyököd a bal kezeddel, és óvatosan húzd balra, amíg nyújtást nem érzel.
Tartsd 15-30 másodpercig, majd válts kart, és ismételd meg a gyakorlatot.
6. Nyújtás előre ülőhelyzetben
Ülj le a földre és nyújtsd mindkét lábad magad elé hajlított lábfejekkel.
Tartsd a hátad egyenesen, a törzset megfeszítve csípőből hajolj előre, és nyúlj a lábujjaid után, amíg mély nyújtást nem érzel a combizmaidban (ha nem tudod megfogni a lábujjakat, akkor kapaszkodj a bokádba vagy a lábszáradba).
Tartsd 15-30 másodpercig, majd engedd el.
7. Felső combizmok nyújtása
Állj egyenesen, lábaid csípőszélességben legyenek egymástól távol, kezeid pedig legyenek az oldalad mellett.
Hajlítsd be a jobb térded, és emeld fel a jobb lábad magad mögé, a jobb kezeddel fogd meg a lábfejed. (Ha szükséges, a bal karodat felemelheted oldalra, vagy használhatsz egy széket/falat az egyensúlyozáshoz).
Tartsd a törzsed megfeszítve, a medencét behúzva és a jobb térdet a padló felé irányítva, húzd a lábfejedet a feneked felé, amíg mély nyújtást nem érzel a combod első részében.
Tartsd 15-30 másodpercig, majd ismételd meg a másik lábaddal.
Ezeket a nyújtásokat mindig aszerint érdemes elvégezni, melyik az a testrészed, amelyik a leginkább megviselt, vagy fáj. A nyújtás legyen az első dolgod akkor is, mielőtt valamilyen sporttevékenységhez kezdesz, és a mozgás végeztével is minden alkalommal nyújts le, hidd el, a tested meg fogja hálálni.