A legfrissebb kutatások szerint a heti 750 perc mozgás drámaian csökkentheti a halálozási kockázatot, a magyar lakosság azonban átlagosan csak 49 percet sportol hetente, ami életmódbeli problémákhoz vezet.
A közelmúltban a The Lancet című szaklapban megjelent tanulmány 17 ország 131 ezer lakosának mozgását és egészségét vizsgálta 7 éven keresztül. A kutatás célja a fizikai aktivitás és a szív-érrendszeri betegségek közötti összefüggés feltárása volt. A vizsgálat kivételes mértékben feltérképezte a tehetős és kevésbé tehetős országok lakosságának szokásait is.
A kutatás megállapította, hogy már heti 150 perc aktív mozgás is jelentős jótékony hatással bír, hiszen megelőzheti 12-ből 1 halálesetet és 20-ból 1 szív-érrendszeri betegséget. Ezenkívül a munka során végzett fizikai aktivitás kimagasló szerepet játszik az egészség megőrzésében, ahogy a kutatók arra is rávilágítottak, hogy a legtöbb pozitív hatást a heti 750 perc mozgás adja, ami 36%-kal csökkenti az idő előtti halálozási kockázatot.
Ezen túlmenően a WHO iránymutatása szerint a felnőtteknek aerob és rezisztencia edzés javasolt, de az amerikai adatok azt mutatják, hogy a népesség 79%-a nem éri el a heti 150 perc testmozgást.
A magyar lakosság is hasonló helyzetben van, hiszen a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a magyarok átlagosan csupán 49 percet mozognak hetente. Ez a mozgáshiány számos egészségügyi problémához, például elhízáshoz, cukorbetegséghez és szív-érrendszeri betegségekhez vezethet.
A metabolikus szindróma kialakulása szorosan összefügg a mozgáshiánnyal, amely elhízás, magas vérnyomás és vércukorszint formájában jelentkezik. A megfelelő életmódváltás tehát elengedhetetlen, hiszen a már kialakult szív- és érrendszeri betegségek esetén is döntő vitamin az aktív életmódban rejlik.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |