Főoldal > EGÉSZSÉG > Ízületkímélő étrend? Próbáld ki!

Ízületkímélő étrend? Próbáld ki!

étrendhalhúsízületolaj
0

Írta: and

Kevésbé hajlékonyak az izmaid, ízületeid, mint korábban? Lehet, hogy csak a helyes táplálkozásra kellene odafigyelned és újra a régi lehetnél.Felmérések szerint a világon minden hetedik embert kínzó ízületi bajok egyik nagy csoportját azok a reumás megbetegedések alkotják, melyek az ízületek, inak, izmok merevségének és fájdalmának fő okozói. Ezekből a legtöbben az ízületi kopással járó degeneratív […]

Kevésbé hajlékonyak az izmaid, ízületeid, mint korábban? Lehet, hogy csak a helyes táplálkozásra kellene odafigyelned és újra a régi lehetnél.
Felmérések szerint a világon minden hetedik embert kínzó ízületi bajok egyik nagy csoportját azok a reumás megbetegedések alkotják, melyek az ízületek, inak, izmok merevségének és fájdalmának fő okozói. Ezekből a legtöbben az ízületi kopással járó degeneratív ízületi betegséggel küszködnek, sokszor már a húszas éveikben. A másik nagy csoportot az ízületi gyulladások jelentik, melyből az egyik legrosszabb, a főként fiatal nőket megtámadó ismeretlen eredetű, sokízületi gyulladás, a reumatoid artritisz, az RA. 

Jótékony súlyvesztés

Jó, ha tudjuk, hogy amennyiben ízületi problémákra hajlamosak vagyunk és cipelünk magunkon több-kevesebb pluszkilót is, jól tesszük, ha iparkodunk megszabadulni a fölöslegtől. A testtömeg okozta nyomáscsökkenés olyan hatással lehet a szervezetedre, mint amikor a léghajó megszabadulva a ballasztjától könnyebben repül. Nem beszélve arról, hogy a reumatoid artritiszben szenvedőknél a túl sok testzsír növelheti a testben az ízületi fájdalmat és a gyulladást. Kimutatták azt is, hogy a kiegyensúlyozottan összeállított súlycsökkentő diéta javít a gyulladással összefüggő vér-laboreredményein is.

etrend2.jpg ()Csak olajozottan!

Mivel azonban az elfogyasztott zsiradéknak a mennyisége és a fajtája is befolyásolhatja a fájdalom és gyulladás mértékét, így az sem mindegy, mit eszünk. Míg az elsősorban állati eredetű telítetlen zsírok növelhetik, úgy a többszörösen telítetlen, hosszú láncú omega-3 zsírsavak csökkenthetik ízületi gondjainkat. A legjobb ízületvédő hatása a tengeri halaknak van, melyekből hetente legalább egy-három alkalommal kellene fogyasztanunk, rendszeresen! Amennyiben nincs módunk állandóan lazacot enni, helyettesíthetjük más tengeri herkentyűkkel is, mint például a jóval olcsóbb busa, vagy tonhal. Ám az olíva- és repceolajban is nagyobb mennyiségben van jelen a gyulladások szempontjából semleges telítetlen zsírsav, ezért bátrabban fogyaszthatnánk az ezekből készülő élelmiszereket is. Ezzel a kis odafigyeléssel máris segítjük szervezetünk sejtjeinek természetes megújulását azáltal, hogy az egyszeresen telítetlen zsírsavak eltávolítják a sejtekből az omega-6 zsírsavakat, csökkentve ezzel a gyulladást.   

A baj nem jár egyedül

Ugyanakkor az RA gyakran jár együtt az állandó fáradtságérzetet okozó vérszegénységgel. Ezt a vasban gazdag ételek fogyasztásával megelőzhetjük, ill. csökkenthetjük. Jó, ha tudjuk, hogy a legjobban hasznosuló vasforrásaink állati eredetűek. A húsok, kiváltképp a marhahús, az olajos halak, a tojás mind elősegíti a megfelelő vasbevitelt, de a hüvelyesek, a zöld leveles növények, valamint a vassal dúsított élelmiszerek is hozzásegíthetnek a megfelelő mennyiség elfogyasztásához. Annak ellenére azonban, hogy nagy vasforrásnak számítanak a máj és készítményei, a magas koleszterin- és A-vitamin tartalmuk miatt 10-14 napnál gyakrabban nem ajánlott étrendünkbe illeszteni. Miután a vas könnyebben szívódik fel C-vitamin jelenlétében, ezért különösen jó, ha a magas vastartalmú ételek mellé nem mulasztunk el zöldséget, vagy gyümölcsöt is fogyasztani.   

Az étrend, mint gyógymód

A recept tehát egyszerűnek tűnik: a rendszeres halfogyasztás mellett figyelni arra, hogy egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó ételekből álló étrendet állítsunk össze, mely mérsékelt mennyiségű sovány húst, ám annál több zöldséget és gyümölcsöt tartalmaz. Ám ne csak szemezgessünk a zöldségekből, gyümölcsökből, hanem naponta legalább kettő-négy adagot fogyasszunk el (elsősorban frissen, de ha nincs, akkor gyorsfagyasztott, vagy épp konzerv formában) ahhoz, hogy a diéta valóban meg tudjon szabadítani minket a gyulladást okozó anyagoktól. Nem kell aggódni azonban, ez nem óriási mennyiségeket jelent, csupán egy almát, némi salátát vagy egy pohár 100 százalékos gyümölcslevet egy- egy alkalommal. A gyulladáscsökkentő hatást azzal is fokozhatjuk, hogy különböző színű zöldségeket választunk, többféle növényi hatóanyagot juttatva ezzel szervezetünkbe.


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X