Egy édes illatú és kellemes ízt adó fűszerről lesz szó, az édesköményről. Ez a kis apróság tömve van elképesztően jó hatóanyagokkal, fogyaszd te is gyakrabban!
Az indiai kultúrában és konyhában komoly szerepet tölt be ez a fűszer, melynek az emésztést segítő hatása csupán az egyik a sok körül. Lássuk, mit tartogat még az édeskömény.
1. Emésztésserkentő
Az édeskömény serkenti az emésztést, miközben nyugtató hatással van a gyomorra. Csökkenti a hányingert és az emésztőrendszeri panaszokat. Étkezés után egy teáskanál édeskömény elrágcsálva vagy teának lefőzve segíti az elfogyasztott étel lebontását, csökkenti a puffadás és gyomorgörcs mértékét. Ha nagyon durva hányingered van, fokozhatod a hatást, ha némi gyömbért is fogyasztasz mellé.
2. Rákellenes hatású
A rákkutatásban érdekelt kutatások szerint az édeskömény jelentősen csökkenti a rákos megbetegedések kialakulását, egy igazi anti-rák „csodaszer”.
3. Gyorsítja a hajnövekedést
Nem szeretnél drága hajvitaminra költeni? Az édeskömény a tanulmányok szerint 2%-kal gyorsítja a hajnövekedést.
4. Javítja a közérzetet a menstruáció alatt
Egy vizsgálat során 80 felnőtt nőt kísértek figyelemmel, az eredmények alapján pedig elmondható: a közérzetük jelentősen javult az édeskömény hatására menstruáció idején.
5. Csökkenti a menopauza kellemetlen tünetei
Az édesköményből az ösztrogénhez hasonló tulajdonságú anyagok nyerhetők ki. Ez azt jelenti, hogy jelentősen csökkenti a menopauza tüneteit, hiszen a szervezet nem fogja annyira megsínyleni az ösztrogén szint csökkentését.
6. Segít kólika esetén
Mindenki szeretné egészségesnek tudni kisbabáját. A kólika rendkívül sok csecsemőt elér, a rá való orvosságok pedig igen komoly mellékhatásokkal járhatnak. Az édeskömény a kutatások szerint segít a kólikás babákon, miközben teljesen mentes a mellékhatásoktól.
Tápanyagok az édesköményben
Elképesztően sok vitamin található az édesköményben, sőt, egy kevés fehérjét is kapsz grátiszba a vitaminok mellé.
Ásványi anyagok: réz, vas, kalcium, kálium, mangán, szelén, cink és magnézium forrása.
Tele van illóolajok alkotóelemeivel (anetol, limonén, ánizssav, pinén, cineol, fenkon), melyek többnyire emésztéssegítő, szélhajtó és puffadáscsökkentő hatásúak.
Az édesköményt a középkorban mágikus csodaszerként tartották számon, a gonosz szellem távol tartása végett az ajtófélfára tették. Az ókori Görögországban a siker szimbóluma volt a fűszer. Észak-Amerikába a spanyol misszionáriusok vitték el, és gyógyászati célra tartott kertekben nevelték az emésztési zavarokkal küzdők számára.
Fotó: Profimedia – Red Dot