A világon számos tanulmány látott napvilágot a hipertóniával kapcsolatban. Márpedig ezekből kiderül, hogy a magas vérnyomás kialakulásáért nem csak a stressz, a kevés mozgás, vagy épp a hajlam okolható, hanem étkezési szokásaink is.
A következő felsorolással abban igyekszünk segíteni, hogy te magad ki tudj alakítani egy olyan betartható étrendet, amivel megelőzheted a hipertónia kialakulását. A magas vérnyomás esetén igen fontos, hogy minden nap fogyasszunk sok zöldséget és gyümölcsöt, ám a tél feladja e téren a leckét. Ilyenkor olyan étrend-kiegészítő készítményeket is érdemes fogyasztani, amelyek koncentrált formában tartalmazzák a szervezet számára szükséges zöldséget és gyümölcsöt.
Igen ajánlott ételek
Az tehát alapfeltétel, hogy zöldséget és gyümölcsöt egyél minden nap. Ám ezek mellett léteznek olyan élelmiszerek is, amelyeket szinte ki sem hagyhatunk az étrendünkből, ha meg akarjuk előzni, vagy épp le akarjuk küzdeni a hipertóniát.
1. Hal
A listavezető, mivel az összes állati eredetű táplálék közül a hal a legegészségesebb, a benne található omega-3 zsírsavak ugyanis csökkentik a gyulladásokat, így a plakkok képződését is, segítve a magas vérnyomás megelőzését. Természetesen ebből is azokat a fajtákat fogyaszd, amelyeknek magas a fehérje- és alacsony a zsírtartalma. Amennyiben nem szereted a halat, úgy olyan étrend-kiegészítőt válassz, amely megfelelő arányban tartalmazza az omega zsírsavakat.
2. Lenmagolaj
Hasonlóan a halhoz, nagy mennyiségben tartalmazza a plakk képződést gátló omega-3 zsírsavakat. Fogyaszthatod magát a magot is, akár egy kis mézzel elkeverve, vagy az olaját, az ételeidhez hozzákeverve.
3. Zellerlé
Kínában gyakorlatilag csodaszerként tartják számon, mivel igen tápláló és nagyon erőteljes lúgosító, márpedig a szervezet megfelelő pH-ja elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez. A zeller kiváló vitamin- és egyéb értékes tápanyagforrás, ráadásul nagy mennyiségben tartalmaz B- és C-vitamint, káliumot, kalciumot, magnéziumot, vasat, nátriumot, foszfort és esszenciális aminosavakat.
4. Olívaolaj
Nem véletlenül a mediterrán diéta elengedhetetlen kelléke, hiszen bizonyítottan koleszterinszint- és vérnyomáscsökkentő. Épp ezért a legjobb, ha nemcsak salátáidat öntöd nyakon vele, hanem ezzel is főzöl. A legjobbnak az extra szűz olívaolajat tartják.
5. Almaecet
Ez az ecetfajta kiváló lúgosító és természetes vérnyomáscsökkentő. Akinél már kialakult magas vérnyomás, az jól teszi, ha minden reggel megiszik 2-3 dl langyos folyadékhoz kevert 1 evőkanál almaecetet és egy teáskanál mézet. Ez utóbbi segíti a bélműködést, ami nem elhanyagolandó, hiszen a székrekedés csak súlyosbíthat a hipertónián.
6. Uborka
Ennek a zöldségfajtának igen magas a folyadéktartalma, ezért kitűnő hidratáló és vérnyomáscsökkentő hatással bír. A legjobb, ha naponta megeszel néhány szelet friss uborkát.
7. „Varázs” fűszerek
És ha már főzőcskézel, akkor használj hasznos fűszereket, egyre bátrabban. A magas vérnyomás kialakulását segít megelőzni például a fokhagyma, az oregánó, a gyömbér, a bazsalikom, a tárkony, az ecet és a fekete bors. Keverj ezekből, amibe csak lehet.
Amit kerülni kell
Ahogy léteznek a magas vérnyomás kordában tartását elősegítő ételek, úgy olyan ételek és italok is vannak, amelyeket egyáltalán nem javallott fogyasztani magas vérnyomás esetén.
1. Konyhasó
Az ősellenség, mivel nagy mennyiségben rendszeresen fogyasztva alattomosan emeli a vérnyomást, ráadásul segíti a csontritkulás kialakulását. Egyes felmérések szerint a sok konyhasó használata még a gyomor-, nyelőcső-, és húgyhólyagrák kialakulásának esélyét is megnöveli.
2. Kávé, koffein
Pont az erénye jelenti a hátrányát, hiszen a benne található koffein, amiért sokszor az energiaitalokat is iszod, jelentős mértékben és ráadásul tartósan képes emelni a vérnyomást, ugyanakkor blokkolja az adenozin hormon hatását, szűkítve ezzel az ereket. Emellett a koffein stimulálja a mellékvesét is, ami a megemelkedett adrenalin- és kortizoltermelés révén tovább növeli a vérnyomást. Ha lehet, válts (gyógynövény) teára, ami sokkal egészségesebb.
3. Finomított cukor
Úgymond a modern kor átka. A fejlett országokban ugyanis a lakosság nagy része jóval nagyobb mennyiségben fogyaszt finomított cukrot, mint kellene. Márpedig a szervezet által fel nem használt cukor szépen alattomosan elraktározódik a zsírszövetekben, elhízást okozva. A súlyfölösleg pedig növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, sőt bizonyos ráktípusok előfordulásának gyakoriságát is. Ha lehet, használj az édesítéshez cukor helyett például kalóriát nem tartalmazó sztívia kivonatot.
4. Alkohol
Amennyiben hipertóniával küszködsz, mindenképp száműznöd kell az étrended repertoárjából. Bár sokaknak elengedhetetlen bulikellék, ill. lazítószer, ám rengeteg tanulmány igazolja, hogy a rendszeres alkoholfogyasztás növeli a vérnyomást. Mivel pedig a különféle alkoholos italoknak magas a kalóriatartalma, így a gyakori italozás elhízáshoz vezethet, nem beszélve arról, hogy több vérnyomáscsökkentő gyógyszer hatását is gátolja. A különféle alkoholtartalmú italokat cseréld le minél előbb citromos szűrt vízre, ami még fel is frissít, amellett, hogy jóval egészségesebb. Ebből azonban bátran fogyaszthatsz, mert jó hidratáló is.