Főoldal > EGÉSZSÉG > 13 tipp, hogy használd egészségmegőrzésre a mézet

13 tipp, hogy használd egészségmegőrzésre a mézet

betegségbőrápolásegészségegészségmegőrzésgyógymódgyógyulásmegfázásmenstruációmeztestápolástorokfájás
0

Írta:

A méz természetes és egészséges édesítőszer, de nemcsak erre használható.

 

A méz fő összetevője a fruktóz (gyümölcscukor), amely a hosszú élet szerenként van számon tartva. A fruktóz felszívódása lassabban történik a fehér cukorénál, ezzel fenntartja a vércukorszintet. A méz ezen felül fehérjéket és ásványi anyagokat is tartalmaz (vas, réz, foszfor, kálium, nátrium), valamint enzimek és vitaminok is vannak benne.

A mézek színe eltérhet az alapján, hogy milyen fajta, milyen növényből “készült”. A sötétebb szín azt jelzi, hogy magasabb az antioxidáns tartalma. Fontos megjegyezni, hogy a méz egészséges tulajdonságait tönkreteheti a 40° feletti hőmérséklet.

Az evésen kívül a méz számos egyéb módon hozzájárul az egészségedhez:

1. Megfázás és influenza

A hagyományos csodaszer a megfázás ellen: méz, citrom, gyömbér, fahéj forró vízbe/teába. Javasolt két óránként fogyasztani ezt a forró italt.

2. Köhögés, torokfájás, légzőszervi megbetegedések

Mézet használnak sok házi készítésű köhögést kezelő ital esetében. Az ilyen italok, szörpök enyhítik a torokfájást és köhögést.

3. Pattanások

Tégy lefekvés előtt a pattanásra egy csepp mézet, és szinte teljesen el fog tűnni reggelre az antibakteriális tulajdonságoknak köszönhetően. Szintén segít a méz a sebeken, megelőzi a bőr irritációját és gyulladását.

4. Sebek és égési sérülések

A mézzel bekent bőr nedves környezetet biztosít a sebnek. Segít megelőzni a fertőzések, gyulladás és kellemetlen szagok kialakulását.

5. Száraz bőr

A mézet a fürdőben is használhatod, köszönhetően bőrlágyító hatásának. A durva bőrön közvetlenül, de normál bőr esetében oldd fel a fürdővízben és élvezd! Könnyen készíthetsz házi arcmaszkokat is mézből.

mez2.jpg ()

6. Száraz ajkak

Tégy egy kevés mézet a száraz ajkaidra és várj néhány percet, hogy beszívódjon! Ha több időd van, készíts mézes ajakbalzsamot!

7. Ínygyulladás

Használd hígítatlanul a sérült területen, ez segít megoldani a fájdalmas problémát!

8. Stressz

Készíts egy nyugtató főzetet! Tégy bele citromfüvet, kamillát, golgotavirágot és néhány csepp mézet! A mézzel fokozod a nyugtató hatást.

9. Gyomorfekély

Két evőkanálnyi naponta elég lehet bármilyen mézből. Éhgyomorra fogyassz el naponta háromszor két kanálnyit.

10. Menstruációs ciklus

A méz hatóanyagati segítik a szervezet hormonális folyamatainak működését. Mensturáció esetén fogyassz naponta egy evőkanálnyi mézet forró vízben vagy teában elkeverve.

11. Másnaposság

Az alkoholfogyasztás jól ismert “hozadékai”: kiszáradás, szomjúság, fejfájás, hányinger. Igyál egy pohár meleg vizet fél citrommal és fél teáskanál mézzel. Ez segít méregteleníteni a májat, ezzel segítve a tüneteken. Éhgyomorra fogyasztva általánosságban méregtelenítő hatású.

12. Száraz haj

Mix: fél csésze méz, negyed csésze olívaolaj és tedd a keveréket egy tiszta üvegbe! Hajmosás (sampon nélkül) után két evőkanálnyit tegyél a fejedre, oszlasd el! Ezután használj zuhanysapkát és legalább 30 percig hagyd a fejeden a mixet! Majd öblítsd le és száríts hajat, akárcsak máskor!

13. Bőröregedés

Készíts öregedés elleni maszkot: 2-3 evőkanál méz, 7 csepp ligetszépe olaj (segít rekonstruálni a bőrsejteket), 1 csepp levendulaolaj (nyugtató és antiszeptikus hatású), 1 csepp szantálfa illóolaj (fenntartja az egészséges és fiatalos bőrt). Megtisztított arcra kend fel a maszkot és hagyd fent fél órát, majd öblítsd le meleg vízzel! Ezt a keveréket gazdagíthatod akár banánnal és joghurttal. Hűtőszekrényben 6 napig is eláll.

Összefoglalva: a méz minden nap más és más módon táplálhatja a bőröd. Azt azonban fontos hozzátenni, hogy a méz nem ajánlott cukorbetegek, candidások, csecsemők és egy évesnél kisebb gyerekek számára.

Fotó: Profimedia – Red Dot


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X