Száraz a bőröd, vérzik az ínyed és a hajhullással sem tudsz mit kezdeni? Ne a csodatevő kencéket vásárold, hanem kezdd belülről a gyógyítást: a vitaminok minden problémádat egykettőre megoldják!
1. Száraz, repedezett bőr
Hideg, szeles időben igen gyakori probléma a bőrszárazság, ha azonban tartósan sem javul a helyzet, ideje egy omega-3 zsírsavat tartalmazó vitaminkapszulát szedned. Ez a zsírsav felelős a bőr egészségének megőrzéséért, illetve a bőrproblémák leküzdésében is nagy szerepet játszik (pl. pattanások, ekcéma).
Tudtad? A lenmagban, a chia magban, a kiviben és a vörösáfonyában megtalálható az omega-3, aminek a napi ajánlott bevitele a felnőtt nők számára 1,1 gramm.
2. Sápadt, fakó arcbőr
A különösen fehér bőrrel rendelkezők számára a sápadt arcbőr genetikailag öröklött tényező, azonban ha nem vagy hozzászokva az állandó fakósághoz, minden bizonnyal vashiányban szenvedsz. A vashiány a vörösvérsejtek összezsugorodását okozza, amiért a vörös színt adó hemoglobin festékanyag egyre fakóbbá színezi az arcbőrt. Ha a fakóság mellé fülzúgás, szédülés és menstruáció-kimaradás is társul, mindenképpen érdemes elvégeztetned egy teljes vérvizsgálatot! A vashiány pótlására gyógyszeres készítmények állnak a rendelkezésre, de a megelőzésre a vasat tartalmazó plusz tablettákat, valamint a spenótot, a marhahúst és a lencsét ajánljuk.
3. Lassan gyógyuló sebek, zúzódások
A mélyebb sérülések nem gyógyulnak be egy nap alatt, ha azonban már hetek óta nem forrnak össze a sebeid, és az ütődésektől keletkezett kék-lila foltjaid sem múlnak el egy héten belül, érdemes egy nagyfokú fehérjediétát fontolóra venned. A fehérje a testépítők első számú kelléke, hiszen támogatja az izomsejtek regenerálódását és erősödését. A diétádhoz nem szükséges külön proteinshake-eket venned, elég ha magas fehérjeforrást tartalmazó ételeket veszel magadhoz (pl. szárnyasok, tojás, hal, diófélék, mogyoróvaj, sajt).
4. Vérző íny
Szinte minden fogmosáskor vérzik az ínyed? Az ínygyulladás hátterében nemcsak a helytelen fogtisztítás és a rossz fogazat állhat, hanem a K-vitamin hiánya is. A K-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, ami a test sokáig képes tárolni – éppen ezért a hiánya ritka, de előfordul. A legfontosabb szerepe, hogy befolyásolja a vér alvadási képességét, de a sejtnövekedéshez is nélkülözhetetlen. A felnőtt nők számára 90 mcg az ajánlott napi bevitel, amit a sötétzöld színű zöldségekben (brokkoli, kelbimbó stb.) nagy mennyiségben megtalálhatunk.
5. Rendezetlen körömágy, repedt körmök
Nem a manikűrösöd tehet arról, ha csúnyák a körmeid! A híres szépségvitamin, a biotin (azaz a H-vitamin) hiánya is állhat a háttérben. A biotint a szervezet nem képes hosszú ideig tárolni, ezért napi pótlása ajánlott és szükséges. A biotinhiány a körmök rossz állapotán kívül a haj töredezéséért és a bőr problémáiért is felelős lehet. A legtöbb B-vitaminban gazdag vitaminkészítményekben megtalálható, ám a tojásban, a diófélékben, az olajos magvakban és a teljes kiőrlésű termékekben is magas a biotin aránya.
Fotó: 123RF