A sportolás nemcsak izmainkat erősíti, hanem agyunk működésének is jót tesz
Legalábbis egy új kutatás szerint, mely sikeresen bebizonyította, hogy sportolás miatt kevésbé veszélyeztet minket az időskori elbutulás, illetve az Alzheimer-kór. Ez a fantasztikus eredmény a csupán pár éve felfedezett irisinnek köszönhető, mely a hormonok közül is a legnagyobb részben felelős a testedzés pozitív hatásainak közvetítéséért – ez annyit tesz, hogy javítja a kognitív képességet, segíti fenntartani az egészséges testsúlyt, valamint lassítja az elbutulást, illetve az Alzheimer-kór kialakulását.
A felfedezés hatására az amerikai orvosi egyetemek már el is kezdték az irisin hormon mesterséges előállítását, melyet azok az emberek is szedhetnek majd, akik valamilyen oknál fogva képtelenek a rendszeres testmozgásra és a fizikai erőnlét kifejtésére.
Az Alzheimer-kór egyébként az időskori elbutulás (demencia) egyik leggyakoribb oka, a betegség során pedig fokozatosan romlanak az agysejtek képességei, ami akár a teljes szellemi leépülésig (azaz az öngondoskodás abszolút megszűnéséig) is vezethet.
Az Alzheimer-kór legfőbb tünetei a következők:
– lassú gondolkodás
– jövőbeli tervek, feladatok megtervezésének csökkent képessége
– beszédzavarok
– fokozott koncentráció-és figyelemzavar
– viselkedési- és jellemi zavarok
– memória kiesés
– időérzék elvesztése
– tanulási és megértési képtelenség
– tájékozódás teljes hiánya