A hatalmas, aranysárga napraforgó mezők szépségét a festők, fotóművészek már jó ideje felfedezték, de még őket is megelőzték azok, akik a növény jótékony hatásait is felismerték. A napraforgót, mint gyógynövényt is érdemes ismerni, mert számos élettani tulajdonsággal rendelkezik.
Manapság a világ étolaj gyártásnak egyik alapnövénye a napraforgó, mely Mexikóból került be Európába. Először, mint dísznövény, majd Oroszországban vált gazdasági haszonnövénnyé. A II. világháború után a zsírszükségletek kielégítésére és pótlására kezdték el olajnövényként termeszteni, de a magja még annál is népszerűbb – és nem csak a focidrukkerek körében.
1. Hasznos alkotórészei vannak
Esszenciális zsírsavak, fehérjék, vitaminok, B1-, B2-, és E-vitamin, ásványi anyagok, nyomelemek, foszfor és kálium található az apró kis szemekben. A folsavban gazdag mag igencsak értékes tápanyagforrás a női szervezet számára. Sok benne a jó zsír, az antioxidáns, a szelén és a réz is. Csökkenti a sejtkárosodással járó betegségek kialakulását, megvéd a szívbetegségtől és a ráktól is, erősíti az immunrendszert.
2. Véd a magas koleszterin és vérnyomás ellen
Csökkenti a magas koleszterinszintet, és a magas vérnyomást, de a vércukorszintet is. Ezen betegségek esetén érdemes rendszeresen napraforgómagból készült teát fogyasztani: 1 liter forró vízbe tegyél bele egy csésze nyers hántolt napraforgómagot, és főzd kb. fél óráig. Miután leszűrted és egy kicsit meghűlt, már lehet is inni.
3. B-vitamin bomba
A napraforgómag igazi B-vitamin lelőhely. Napi 15 dkg hántolt napraforgómag elfogyasztása fedezi ennek a vitaminnak a szükségességét a szervezetbe. A napraforgó csírája még ennél is gazdagabb, mert nem csak a B-vitaminban bővelkedik, hanem káliumban, kalciumban, vasban, és az oly szükséges D-vitaminban is.
4. Segíti a fogyást
A mag ráadásul nem csak hogy finom, hanem a fogyást is elősegíti, mivel tele van fitokémiai anyagokkal, melyek beindítják az emésztést. Kezelheted vele a székrekedést és vizelethajtó tulajdonsága is van. Ám számos egészségre jótékony hatása mellett, nem árt arra is figyelni, hogy egy csésze napraforgómag kb. 800 kalóriát tartalmaz, így nem érdemes túlzásba vinni a fogyasztását.
5. Teája jó meghűlés ellen
A napraforgóból készült tea az elhúzódó meghűlést is gyógyítja. Izzasztó és nyugtató hatása miatt a lázzal járó betegségeken is segít.
Fotó: Profimedia – Red Dot