Természetes, egészséges, tele van rosttal, vitaminokkal és antioxidánsokkal. A gyümölcs tagadhatatlanul szerves része a jól összeállított étrendnek, de néhány tényező korlátozhatja jótékony hatásait. Íme, a 7 leggyakoribb ok, amiért nem megfelelően fogyasztjuk kedvenc gyümölcseinket.
Azt hiszed, minden gyümölcs egyformán egészséges
Egy tálkányi ananász vagy inkább áfonya? Mindkettő igazi tápanyagbomba, az ananász tele van folsavval és B6-vitaminnal, míg az áfonya rosttal és C-vitaminnal. Azonban szénhidrát– és cukortartalmuk igen eltérő. A legjobb választás az a gyümölcs, amelynek magas a polifenol tartalma, de alacsony a glikémiás indexe. Ezek ugyanis lassabban emésztődnek, így nem okoznak vércukor-ingadozást, illetve tovább telítenek. A bogyós gyümölcsök a nagy kedvenceink, mert nemcsak finomak, hanem az előbbi két tényezőnek is maradéktalanul megfelelnek. Jó tudni azt is, hogy minél sötétebb egy gyümölcs színe, annál magasabb az antioxidáns tartalma és kevesebb a cukor is benne. Ennek az egyszerű szabálynak a segítségével válaszd az áfonyát, a piros szőlőt és a görögdinnyét; az ananász, a banán és a sárgadinnye helyett.
Korlátlanul fogyasztod
A legtöbb diéta azt tanácsolja, hogy egyél annyi gyümölcsöt és zöldséget, amennyit csak bírsz, de jobb, ha ezt nem veszed túl komolyan. Természetesen uborkából nem kell visszafognod magad, de a gyümölcsökkel legyél óvatos, magasabb glikémiás indexük miatt. Mivel finomak és édesek, sokkal hajlamosabbak vagyunk többet enni belőlük, mint mondjuk a zöldségekből, de mérték nélküli fogyasztásuk sajnos hízáshoz vezet. Ne feledkezz meg a glükóz- és kalória tartalmukról. A napi ajánlott gyümölcsmennyiség 2 csészényi felnőttek részére, amely az edzettségi szint és a kor függvényében eltérhet.
Nem az éhségednek megfelelően választasz
Korog a gyomrod, de még másfél óra van ebédidőig? Vagy a délutáni süti helyett gyümölcsöt nassolnál? Válaszd a megfelelő gyümölcsöt az éhségednek és az adott étkezésnek megfelelően. A nagyság sem mindegy, egy nagyobb alma például 120 kalória is lehet, a kicsi viszont csak 53 kcal-t tartalmaz. Figyelj arra is, hogy milyen gyümölcsöt eszel. Tudtad, hogy egy hatalmas narancs és egy pici alma ugyanannyi kalóriát tartalmaz?
Magában fogyasztod
Bár egy kisebb gyümölcs jobb választás, mint egy cukros, tartósítószeres müzliszelet, mindkettő egyaránt vércukor ingadozást eredményez. Azonban, ha egy falatnyi fehérjével, mondjuk sajttal vagy cottage cheese-zel együtt fogyasztod, az orvosolja a problémát. A gyümölcs ugyanis megemeli az inzulin szintet, míg a fehérje növeli a glukagon hormon szintjét. Ez a két hormon felelős a vércukorszint stabilizálásáért. Különösen fontos a gyümölcsöt fehérjével párosítani, ha diabéteszed van, különben olyan tünetek léphetnek fel, mint a szapora szívverés.
Nem organikus gyümölcsöt veszel
Sajnos az organikus valóban drágább, de a táplálkozástudományi szakértők egyöntetűen megerősítik, hogy megéri az árát, különösen bizonyos gyümölcsök esetében. Kizárólag organikus almát és szőlőt vásárolj, mivel ezekben található a legtöbb rovarirtó. Limitáld a vegyi növényvédő szerek bevitelét, és juss több tápanyaghoz.
Kidobod a héját
A gyümölcsnek a héja a legjobb része a vitaminok és az antioxidánsok szempontjából. Az almahéj például tele van rosttal, C- és A-vitaminnal. A kutatások szerint, ha a gyümölcsöket héjastul fogyasztjuk, csökkentjük az elhízás és a rákos betegségek kialakulásának kockázatát.
Inkább gyümölcslevet iszol, mint gyümölcsöt eszel
Bár egymás után nyílnak a trendi juice bárok, sajnos a gyümölcslé nem tartalmaz annyi rostot, mint maga a gyümölcs. A rost lelassítja a glükóz véráramba jutását, ezért sokkal jobb egy teljes gyümölcsöt elrágcsálni, vagy egy smoothie-t (amibe a teljes gyümölcsöt beleturmixoljuk) inni, mint levet. A bolti italok ráadásul rengeteg tartósítószert és hozzáadott cukrot is tartalmaznak.
Fotó: 123RF