Napi kétszer, napi ötször? Sok ellentmondó információt hallhatsz arról, hogy naponta hány alkalommal kellene étkezned. Mindegyik változatnak vannak előnyei és hátrányai – a lényeg, hogy figyeld a saját testedet!
Gyerekkorodban anyukád tízórait és uzsonnát csomagolt, hogy a főétkezések közt is el legyél látva tápanyaggal. Később, amikor már a testsúlyodra figyeltél, szintén azt a tanácsot követted, hogy a napi több, kis étkezés az ideális. Majd felbukkant egy élsportoló ismerősöd, aki csak kétszer, netán egyszer evett naponta, mégis remek formában volt. Kapkodod a fejedet, hol az igazság?
Az egérke-üzemmód
Egyszerre csak kis mennyiség a tányéron, ám az elég gyakran. Akárcsak az apró egér, te sem tudsz hatalmas adagokat magadba tömni, de hamar megéhezel? Akkor válaszd a naponta öt-hat alkalommal történő étkezést. Mik az előnyei?
- nem terheled meg a gyomrodat
- kis étkezésekre ehetsz gyümölcsöt, ami viszont nem ajánlott főétkezés után
- az evés feszültségoldó hatását gyakrabban kihasználhatod
- ha hajlamos vagy vércukor-ingadozásra, így kivédheted a mélypontokat
Azonban csapdák is előfordulnak, ha nem figyelsz néhány szabályra. A gyakori étkezés nem azt jelenti, hogy több kalóriát fogyaszthatsz! A kis étkezéseknél valóban a „kicsi” szó a hangsúlyos. Emellett kerüld a gyorsan felszívódó, egyszerű szénhidrátokat, nehogy egy vércukor-hullámvasúton érezd magad.
Nagy szünet az emésztésnek
Egészen más rendszert követ az az irányzat, mely az időszakos böjtölés, az intermittent fasting névre hallgató módszert népszerűsíti. Lényege, hogy a reggelit kihagyod – olykor akár az ebédet is! – és napi egy vagy két főétkezésen kívül nem eszel semmit. Akiknek beválik, állítják, hogy nem csökken a nap folyamán az energiaszintjük. Előnyei:
- megtakarítod az étkezésekre fordított időt
- nem esel kétségbe, ha egy zsúfolt munkanapon nincs alkalmad evésre
- az emésztőrendszered nagy szüneteket kap, hiszen 16-18 óra is eltelhet étkezés nélkül
- a fogaid egészségesebbek maradnak, ha étkezés után fogat mosol, majd hosszú ideig nem jut étel a szádba
Magadat figyeld, ne az előírást!
Meggyőző lehet mindkét módszer, a döntést mégis a szervezetednek kell meghoznia. Próbáld ki mindkét irányzatot, akár több héten át, és figyeld, mennyire tudod megszokni. Ha hosszabb távon is fejfájás kerülget, ideges vagy, görcsöl a gyomrod, akkor változtass! Anyagcserénk, életritmusunk, emésztési kapacitásunk ránk jellemző, nem cserélhetjük el másra. A kísérletezésben az a szép, hogy mindig van visszaút.
Fotó: 123RF