1. Mítosz: A kardiómozgással égeted legjobban a zsírt Amíg egy kardióedzés alatt több kalóriát égetsz el, mint egy súlyzós edzés során, addig a súlyokkal végzett edzésen összességében több testzsírtól szabadulsz meg. Egy kutatás szerint azok a nők, akik egy egyórás erősítő edzésen vettek részt, átlagosan százzal több kalóriát égettek el 24 óra alatt, mint akik […]
1. Mítosz: A kardiómozgással égeted legjobban a zsírt
Amíg egy kardióedzés alatt több kalóriát égetsz el, mint egy súlyzós edzés során, addig a súlyokkal végzett edzésen összességében több testzsírtól szabadulsz meg. Egy kutatás szerint azok a nők, akik egy egyórás erősítő edzésen vettek részt, átlagosan százzal több kalóriát égettek el 24 óra alatt, mint akik súlyok nélkül edzettek. A konklúzió: minél több izmod van, annál több zsírt égetsz el.
2. Mítosz: A súlyemeléstől kigyúrt, nagy izmaid lesznek
Az izom hipertrófia (növekedés) nagyon lassan történik: hetek, hónapok, néha évek kellenek hozzá. Mivel az izom nehezebb, mint a zsír, a testsúlyod eleinte nem változik. Az izom sűrűbb is, mint a zsír, tehát ugyanazt a súlyt kisebb helyen préseli össze. Ami azt jelenti, hogy minél több izmod lesz, annál tömörebb és feszesebb lesz a tested. Csak a nagy súlyokkal dolgozó, tömegnövelőkön élő sportolók rendelkeznek az erősítő edzésektől hatalmas izmokkal.
3. Mítosz: A nem használt izmok elzsírosodnak
A tested nem így működik. Az izom és a zsír két teljesen különböző szövet. Ha abbahagyod az erősítő edzéseket, az izmaid csökkenni fognak – megváltozik az izomtónusod és az izmaid sűrűsége. Ugyanakkor a zsírsejtek fokozatosan helyettesíteni kezdik a sovány izomszövetet, ezért tűnik úgy, mintha híznál, azonban az izom soha nem alakul át ténylegesen zsírrá.
4. Mítosz: Az edzés előtti nyújtás megóv a sérülésektől
Nincsen olyan tudományosan megalapozott tanulmány, ami kimutatta volna, hogy az edzés előtti nyújtás javítaná a teljesítményt. A nyújtás növeli a rugalmasságot, azonban a legtöbb sérülés normál intenzitású edzés során fordul elő. A legjobb módja annak, hogy felkészülj az edzésre és csökkentsd a sérülés veszélyét, ha bemelegítesz, és csak lassan fokozod a vér áramlását az izmaidban.
5. Mítosz: Ha sok fehérjét eszel, azzal izmot építesz
Bár igaz, hogy a fehérje segíti a hipertrófiát (növekedést), az izomnövekedéshez a fehérjék, a szénhidrátok és a zsírok kombinációjára van szükség. Amikor a szervezeted megfelelő mennyiségű szénhidrátot és zsírt éget el edzés közben, a fehérjét elraktározza. Ha viszont nem jut megfelelő mennyiségű szénhidráthoz és zsírhoz, a tested a fehérjeraktárakat fogja felélni, hogy energiához jusson.
6. Mítosz: A kitörésekkel zsírt égetsz a csípődről és a fenekedről
“Minél több kitörést végzek, annál több zsírt égetek a csípőmről és a fenekemről.” Ismerősen hangzik? Az igazság az, hogy akár napi 1000 kitörést is végezhetsz anélkül, hogy akár egy deka zsírt is vesztenél a csípődről és a fenekedről. Az edzés során (pl. kardió) ugyanis a zsír a tested minden részéről egyenlő arányban távozik. Tehát annak ellenére, hogy csak egy izomcsoportra összpontosítasz a tréninged során, nem csaphatod be a tested, nem égetheted le csak egy adott területről a zsírt.