1. Mi az ayurvéda? Az Ayurveda India ősi holisztikus gyógyászati rendszere. Három dosa (hatóerő) képezi az alapját az egészségmegőrzésnek, betegségek kezelésének és a gyógyszerészetnek is. Ez a három hatóerő: a vata, pitha és a kapha. 2. Mit szabályoz a három dosa? A vata szabályozza a testen belüli összes mozgást, idegrendszer és elme működését. A pitha […]
1. Mi az ayurvéda?
Az Ayurveda India ősi holisztikus gyógyászati rendszere. Három dosa (hatóerő) képezi az alapját az egészségmegőrzésnek, betegségek kezelésének és a gyógyszerészetnek is. Ez a három hatóerő: a vata, pitha és a kapha.
2. Mit szabályoz a három dosa?
A vata szabályozza a testen belüli összes mozgást, idegrendszer és elme működését. A pitha dosa a test hőmérsékletét a metabolizmust, a hormonrendszert, míg a kapha dosa a szervezet állóképességét szabályozza. A három hatóerő diszharmonikus működése vezet a problémák kialakulásához.
3. Hogyan történik a masszázs?
Az Ayurvédikus masszázsok gyógyolajokkal végzett kezelések. Ezek az olajok a bőrön át felszívódva a test mélyebb rétegeiben fejtik ki kedvező hatásukat. A cél a test ellazítása: feloldják a megrekedt méreganyagokat a masszázsfogások és a gyógynövényes olajok segítségével, így ezek távoznak a szervezetből. Másodsorban cél a test és a lélek felfrissítésére, harmonizálása. Az ayurvédikus masszázs alapvetően nem gyúró jellegű, sokkal inkább simító, húzó, dörzsölő fogások sorozatából épül fel.
A kezelések intenzív fejmasszázzsal kezdődnek, majd ezt követi az arc masszázsa, amely látványosan vitalizálja a bőrt. Ezután egy különleges asztalon folytatódik a teljes test olajos masszázsa. Ez alól nem kivétel olyan területek masszírozása sem, amely a legtöbb masszázsfajtánál kivételt képez, mint például has és mellkas. A masszázs végeztével egy olyan puhító, melegítő eljárás veszi kezdetét, amely az ayurvédikus masszázs lényege: ezekkel a lezáró hőterápiákkal kitágulnak a bőr pórusai, és így távoznak el a masszázs során a mozdulatoknak és a gyógynövényes olajoknak köszönhetően felszabadult méreganyagok a verejtékmirigyeken, illetve a kiválasztó szerveken keresztül. A hőterápia történhet gyógynövényes gőzöléssel, illetve a batyus átdörzsöléssel (batyukban meleg tejben főtt rizs, vagy gyógynövény van).
4. Milyen hatásai vannak?
A masszázs alatt teljesen feltöltődik az ember. Kezdetben a mély relaxálás állapotába kerülünk, majd a masszázs végére vitalitást nyerünk. A masszázs javítja a bőr állagát, minőségét, rugalmasságát, javítja az emésztést, támogatja a keringést, a bőr és a belső szervek vitalitását, méregtelenítését, javítja az ízületek, gerinc rugalmasságát, fiatalító hatással van a egész szervezetre. Emellett erősíti az immunrendszert, megszünteti az ízületi problémákat, gerinc- és derékfájást, így irodai munka mellett érdemes igénybe venni. Csökkenti a stresszt is. Az Ayurvédikus masszázs javítja a szellemi éberséget és hatékony az álmatlanság ellen.
5. Kinek nem ajánlott?
Daganatos megbetegedések, lázas, legyengült állapot kizárja, de a jelentős túlsúly esetén is ellenjavallt. Ezen kívül a masszázsolajokkal szembeni bármely érzékenység esetén sem ajánlott.