Azt már a gyerekek is tudják, hogy mindenki szokott kakálni. De beszélni nem szoktunk róla.
Őszintén, mikor beszéltél utoljára egy barátodnak, orvosodnak arról, hogy milyen volt a székleted? Milyen az állaga, a szaga, a színe?
Egy “kakalógus” (oké, gasztroenterológus) megosztott néhány érdekességet a székletről, amit jó, ha tudsz.
Tévhit: Az egészséges emberek napi egyszer mennek “nagydologra”
Úgy tűnik, hogy ez egy soha el nem múló mítosz. A szakértő szerint nem lehet eldönteni, hogy hányszor kell kimenni egy nap – de amíg nem befolyásolja az életminőséget, normális, ha valaki naponta egyszer jár wc-re.
Tévhit: Rossz, ha magadban tartod
Habár nem kellemes érzés, nem fog egészségügyi gondokat okozni. Nagyon hatékony képesség, ha vissza tudod tartani addig, ameddig megfelelő lesz az alkalom és az idő. De a nagyon hosszú ideig visszatartott széklet gondot okozhat: székrekedés, az izmok gyengesége is előfordulhat.
Igaz: Egy kis szag normális
Nem számít, milyen, a széklet büdös. A szakértő szerint a diéta befolyásolhatja a széklet szagát. A több zöldség intenzívebb szagot eredményez. A hosszabb ideig tartó elviselhetetlen büdös azonban annak lehet a jele, hogy valami baj van.
Tévhit: A vastagbelet meg kell tisztítani
Egyszer és mindenkorra: a vastagbelet nem kell megtisztítani beöntéssel vagy vastagbélmosással (colon-hidroterápia). Fontos baktériumok vannak a vastagbélben, melyeket elpusztíthat egy ilyen tisztítás.
Tévhit: Van olyan, hogy „tökéletes” kaka
Nincs olyan, hogy „tökéletes” széklet. Egyik típusa sem tökéletes, mert mindenkinek más az étrendje, emésztőrendszere. Nem kell a miatt aggódni, hogy „túl kemény” a végeredmény.
Igaz: A széklet nem lebeg
Ha valamire, arra biztosan emlékszel a középiskolai tanulmányokból, hogy csak az lebeg a vízen, aminél a víz sűrűbb. Ha azt veszed észre, hogy minden alkalommal úszik a vízen a székleted, akkor keress fel egy orvost, mert azt jelezheti, hogy nem szívódik fel rendesen a zsír és olaj a szervezetedben.
Tévhit: Az ürítés hosszú ideig tart
Ugyan a magazinok sokáig ott tarthatnak a wc-n, maga a székletürítés nem hosszú folyamat. Az ősembernek gyorsan el kellett végeznie a dolgát, majd továbbállni. Ha aggódsz miatta, hogy túl sok időt töltesz a wc-n, mert csak lassan tudod elvégezni a dolgod, keress fel egy gasztroenterológust, hogy kivizsgálja, mi baj lehet a táplálkozásoddal, ami miatt nem megy az ürítés.
Tévhit: Az egészséges nem fröccsen
Ez a tévhit bejárta a világot, sokan pedig megijedtek, hogy ürítéskor nekik is fröccsen a széklet. Nos, a legjobb, ha ezzel nem foglalkozol, mert nincsen “normális” csészeérése vagy vízfekvése a székletnek.
Igaz: A székletnek nem kell mindig barnának lenni
Az orvosok nem szeretik a piros, lila vagy fekete színűt, mert az vérre utalhat. A fehér vagy agyag színű pedig az epevezeték elzáródását jelentheti. Azonban néha a széklet színe eltérhet, annak megfelelően, hogy mit ettél, lehet sötétebb és világosabb színű is, de akár még zöldes is.
Fotó: Profimedia – Red Dot