A cékla egy olyan zöldség, melynek jótékony gyógyító hatása már 2000 éve ismert.
Alapvetően a mediterrán vidékeken terem, de a gyógyítók, orvosok miatt az egész világon elterjedt. Az őseink még a cékla leveleit használták fel, mert a gyökere túl kemény volt nekik. Az évszázadok folyamán a cékla gyökere vált felhasználhatóbbá.
A cékla az egyik leggyakrabban használt zöldség. Erős antioxidáns, ha pedig vitaminokról van szó, bővelkedik C-, B1-, B2-, B6-vitaminban. Folsavban, káliumban, foszforban, magnéziumban, kalciumban, vasban, cinkben, nátriumban nagyon gazdag. A cékla meglepő színe a piros pigmenteknek köszönhető, melyek betacyanin néven ismertek.
Ha úgy érzed, kevés az energiád a diéta alatt, a cékla igazán neked való. Kevés kalória mellett üzemanyaggal látja el a szervezeted. 100 gramm cékla csupán 43 kalóriát tartalmaz.
- Stimulálja az anyagok cseréjét a szervezetedben, vagyis revitalizálja a tested.
- Szabályozza a vérnyomást, vagyis jó az érrendszerednek, szívednek.
- Szabályozza a koleszterin szintjét a vérben.
- Segíti a máj munkáját, eltávolítja a toxinokat a szervezetből.
- Erősíti bőrt, a hajat, körmöket.
- Megköti a gyomorsavat.
- Segít leküzdeni a székrekedést.
- Javítja a kedvet.
Ezek mellett a remek tulajdonságok mellett a cékla segíthet harcolni a leukémiával és rákkal. Tartalmaz ugyanis betaint, egy olyan aminosavat tartalmaz ugyanis, amely rákellenes. Emellett még gyulladáscsökkentő hatása is van, erős antioxidáns és detoxikáló hatású. Kutatások szerint a betain képes felvenni a harcot a rákos sejtekkel.
A cékla, és részletek a terápiáról
A céklaterápia segíthet megelőzni a rák és a leukémia kialakulását, méghozzá nagyon egyszerűen. A páciensek fél kilogramm céklát fogyasztottak minden nap (a legjobb salátával, citromlével, olívaolajjal). Továbbá a betegek egy sajátos diétát követtek az immunrendszerük további védelme érdekében, például C-vitamint kaptak. Jobban tudtak harcolni a betegséggel, mert erősebb volt az immunrendszerük. Az elmondható, hogy a céklaterápia akkor használt a legtöbbet, ha a betegség korai szakaszában elkezdték a cékla fogyasztását.
Fotó: Profimedia – Red Dot