Főoldal > DIÉTA > 7 mítosz a fogyásról, amelynek eddig bedőltél

7 mítosz a fogyásról, amelynek eddig bedőltél

diétaedzésenergiaétkezésfogyásfogyókúraizomépítésmozgástáplálkozászsírégetészsírvesztés
0

Írta:

Te sem eszel este hat után, mert félsz, hogy elhízol? Esetleg mindig üres gyomorral tornázol, mert azt hallottad, hogy így gyorsabban égeted a zsírt? A leggyakoribb fogyás-mítoszokról rántjuk le a leplet. 

1. tévhit: A fogyás kulcsa a kiadós reggeli

Nem kell ébredés után azonnal enned, ha nem vagy éhes – sőt, akár egy órán belül sem kell reggelizned. Az anyagcserédet nem fogja lelassítani, ha kicsit később reggelizel, ám ha korgó gyomorral ébredsz, mindenképpen fogyassz egy jó tápláló reggelit!

2. tévhit: Ha korán reggelizel, többet fogsz enni

Először is: bízz a szervezetedben! Bár logikusan hangzik, hogy többet eszik az, aki több időt tölt ébrenléttel, igazság szerint pont annyit fogsz enni a nap folyamán, amennyi energiára van szükséged – se többet, se kevesebbet! Nem az számít, mennyi időt vagy fent, hanem, hogy milyen laktató ételeket fogyasztasz.

3. tévhit: Ha este 6 után eszel, el fogsz hízni

Ez az egyik legnagyobb butaság, amit kitaláltak! Egy kiadós vacsorától nem fogsz elhízni, ahogy akkor sem, ha este 10-kor kezdesz neki enni. Minden az általad fogyasztott ételek mennyiségét én minőségén múlik. Könnyen elhízhat az, aki rendszeresen fogyaszt feldolgozott és cukros élelmiszereket, ám aki egészségesen táplálkozik, annak nem kell aggódnia a súlya miatt.

73426470 - girl holdingin hands smoothie bowl with mixed tropical fresh fruits, top view from above. summer healthy diet, vegan breakfast.

4. tévhit: A falatozás gyorsítja az anyagcserét

Úgy 30 éve terjedt el az a tévhit Amerikában, hogy minél gyakrabban eszünk, annál gyorsabb az anyagcserénk – a szervezetünk viszont nem így működik. Az evés gyakorisága nem, az ételek halmazállapota viszont tényleg befolyásolni tudja az anyagcserét, hiszen minél hígabb állapotú élelmiszert fogyasztunk, annál hamarabb tudja azt feldolgozni a szervezetünk – de ez nem azt jelenti, hogy mindig folyékony ételt kellene ennünk, hiszen a szervezetünknek szüksége van lassan felszívódó, hosszan tápláló és energizáló tápanyagokra is.

5. tévhit: A szénhidrátok károsak

Az ódivató Atkins és az újkeletű Paleo-diéták alapelve, hogy a szénhidrátokat teljesen megvonjuk a szervezetünktől, ezáltal pedig fogyás érhető el. A diéták kitalálói azonban eltekintenek attól, hogy a szénhidrátok teljes megvonásával mennyit is árthatunk a testünknek: többek között hormon- és veseproblémák, általános gyengeségérzet, izomsorvadás és anyagcsere-lassulás is veszélyeztethet minket. Ha szexi és izmos domborulatokat szeretnél magadnak és nem a csontsoványságra pályázol, azt javasoljuk, hogy ne vond meg magadtól a szénhidrátokat!

6. tévhit: A fogyasztó pirulák igenis használnak

Csak elvben, tudományosan ugyanis egy ilyen tablettának sem sikerült bizonyítani a fogyasztó hatását – az viszont biztos, hogy a D-vitamint rendszeresen szedő emberek alacsonyabb testzsírszázalékkal rendelkeznek, hiszen a segítségével több zsírégető hatású leptin hormon termelődik a szervezetben. Amennyiben tehát még pluszban rásegítenél a fogyásodra, fogyassz D-vitamint!

7. tévhit: Ha éhgyomorra edzel, több zsírt égetsz el

Rengeteg kutatás igazolja, hogy üres hassal inkább veszélyes, mint hasznos edzeni. Hogy miért? Az intenzív mozgások kivitelezéséhez energiára van szükség, amit csak táplálék formájában tudunk felvenni. Ha ezt elmulasztod, csak szenvedés lesz a sportolás. A szakértők szerint az a legjobb, ha edzés előtt 1-2 órával elfogyasztasz egy kiadós, fehérjében gazdag menüt, amennyiben viszont erre nincs lehetőséged, egy banán is megteszi.

Fotó: 123RF


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X