A jóga gyakorlatai kiválóan alkalmasak az erek falainak edzésére, ezzel pedig akár meg is szüntethetők az enyhe visszértágulatok. Természetesen megelőzésként is melegen ajánljuk őket főleg ülő- és állómunkát végzőknek, valamint azoknak, kik öröklötten hajlamosak visszérbetegségre. Ha már begyulladtak az erek, mindenképp fordulj orvoshoz, mielőtt elkezdenéd a gyakorlást. Vadzsrászana (Sarokülés) Helyezkedj el térdelő állásban, a térdeid […]
A jóga gyakorlatai kiválóan alkalmasak az erek falainak edzésére, ezzel pedig akár meg is szüntethetők az enyhe visszértágulatok. Természetesen megelőzésként is melegen ajánljuk őket főleg ülő- és állómunkát végzőknek, valamint azoknak, kik öröklötten hajlamosak visszérbetegségre. Ha már begyulladtak az erek, mindenképp fordulj orvoshoz, mielőtt elkezdenéd a gyakorlást.
Vadzsrászana (Sarokülés)
Helyezkedj el térdelő állásban, a térdeid érjenek össze. Ülj hátra a sarkadra úgy, hogy a két lábfejed ne keresztezze egymást, a sarkaidat nyisd szét. Ha a térdedben esetleg fájdalmat, feszülést érzel a gyakorlat alatt, tegyél egy-két párnát vagy összehajtogatott takarót a sarkadra. Egyenesítsd ki a gerincedet, a derekadat ne nyomd előre. Helyezd a tenyeredet lazán a combodra. Kezdetben 5-10 másodpercet tölts a pózban, majd apránként haladva akár fél óráig is eljuthatsz. Közben figyelj, hogy a visszeres lábak hogyan reagálnak. A sarokülésben sok mindent lehet csinálni: magasba nyújtózni, előre, hátra vagy oldalra hajolni, légzőgyakorlatot vagy szemtornát végezni. Ha szükségét érzed, próbáld ki, neked mi esik igazán jól.
Egyéb gyógyító hatása:
Ez az ászana az egyetlen, amit közvetlenül étkezés után is végezhetsz, és még az emésztésednek is jót tesz. A láb rengeteg problémájára gyógyító hatással van, a visszerek mellett lúdtalp, sarokfájdalom, reumás fájdalom, köszvény esetén is jótékony. Frissíti a fáradt, duzzadt lábakat, lazítja a merev térdet.
Szupta vadzsrászana (Fekvő sarokülés)
Térdelő állásban érintsd össze a térdeidet, a sarkaidat viszont nyisd terpeszbe. Ülj be a két sarkad közé úgy, hogy a vádlidat a kezeddel igazítsd a combod mellé. Támaszkodj magad mögött a tenyeredre, majd az alkarodra, ezután szép lassan engedd a hátad is a talajra. Ha szükséges, használhatsz takarókat vagy párnákat a feneked, hátad alá. Minél magasabb az alátámasztás, annál kevésbé fog feszülni a térded és a derekad. A karjaidat kissé széttárva, felfelé fordított tenyerekkel fektesd magad mellé a talajra. Pihenj a helyzetben, eleinte rövidebb ideig, később akár 10-15 percet is eltölthetsz benne, de mindenképp fokozatosan növeld az időt.
Egyéb gyógyító hatása:
Amikor behajlítod a lábad, egy időre akadályozod a vérkeringést. A nyomás megszüntetésével fokozódik a véráramlás, ez beindítja az elakadt vérkeringést. Serkenti a belső elválasztású mirigyek működését, erősíti az idegrendszert és jót tesz az emésztésnek.
Bhékászana (Béka póz)
Helyezkedj el hasonfekvésben, a lábaidat nyisd szét terpeszbe. A térdedet hajlítsd be, a karoddal hátranyúlva ragadd meg a lábfejedet. Helyezd a tenyereid a lábfejed tetejére úgy, hogy az ujjaid a fejed irányába nézzenek, közben a könyöködet közelítsd a törzsedhez. Kilégzésre emeld el a törzsedet a talajtól. A lábfejeidet folyamatosan szorítsd a két kezeddel a talaj felé. Tartsd meg a helyzetet 10-20 másodpercig, lélegezz könnyedén, majd ereszkedj vissza a talajra és pihenj egy kicsit hasonfekvésben, oldalra fordított arccal.
Egyéb gyógyító hatása:
Gyógyítja a térdízület problémáit, a lúdtalpat, a köszvényt, a reumát, frissíti a fáradt, visszeres lábakat. Nyújtja a comb elülső részét, ezért futóknak különösen ajánlott gyakorlat. Erősíti a hátat, fiatalítja a gerincet, serkenti az emésztést.
Viparita karani (Könnyített fordított tartás falnál)
Ülj egész közel a falhoz, a bal oldaladdal érj is hozzá. Támaszkodj meg a hátad mögött a tenyereiden, és döntsd a törzsed hátra, közben emeld a falra először a bal majd a jobb sarkad. Fektesd az egész törzsed a talajra, úgy, hogy az ülőgumóid már a falon legyenek. A lábad hátsó felszíne is simuljon a falhoz. Igyekezz ellazítani az egész tested, minden izmod, minden porcikád, az arcbőrödet, a fejbőrödet is. Maradj a helyzetben 3-10 másodpercig, majd ereszd le a két lábad a talajra, és a törzsedet is fordítsd oldalra.
Egyéb gyógyító hatása:
Ez a helyzet a legkisebb erőfeszítést igénylő fordított testhelyzet. Pihentet, lazít, ugyanakkor serkentőleg is hat az agyra és az egész szervezetre. Hatására alaposan kiürül a pangó vér a lábakból.
Ha magas vérnyomással küzdesz, épp menstruálsz, vagy áldott állapotban vagy, a következő gyakorlatot ne végezd!
Ékapáda shirsászana (Egylábas fejállás)
Vedd fel a fejállás helyzetét a következőképpen: helyezkedj el sarokülésben, tedd magad előtt a talajra a két könyöködet vállszélességben. Kulcsold össze az ujjaidat, fejtetődet tedd a talajra és támaszd a kezedhez a fejed hátulsó részét. Fokozatosan helyezd a testsúlyodat a fejed legmagasabb pontjára, kilégzésre óvatosan rugaszkodj el a talajtól páros, zárt, behajlított lábakkal, és folyamatosan, lassan emeld és nyújtsd a lábaidat a magasba. Amíg bizonytalan vagy, végezd a gyakorlatot fal mellett. A sarkad, a hátad és a tarkód függőleges vonalat alkossanak, ne nyomd a hasad előre. Kilégzésre engedd le előre az egyik lábad, a lábujjaiddal támaszkodj meg a talajon. Nyújtsd ki mindkét láb térdét. Tartsd a pozíciót 10-20 másodpercig, majd kilégzésre emeld a lábad vissza magasba. A gyakorlat haladóknak ajánlott. Ismételd a másik oldalra is.
Egyéb gyógyító hatása:
Erősíti az egész testet, javítja az emésztést, serkenti az agyműködést. Azáltal, hogy a fordított testhelyzet miatt a véráramlás a lábakból a szív felé halad, a kitágult erek össze tudnak húzódni. A leengedett láb erei újra vérrel telítődnek, majd amikor visszazárod a lábad, ismét összehúzódnak. Ez a tréning nagyon jót tesz az érfalak rugalmasságának.
Tippek a jó vérkeringésért
– Nagyon jót tesz az alsó végtag érhálózatának a hideg-meleg vizes váltózuhany. Háromszor váltsd a hideg és a meleg vizet, mindig a hideggel befejezve.
– Kipróbálhatod azt is, hogy két lavórba hideg, illetve meleg vizet engedsz. Öt másodpercig tartsd a lábad a hideg, majd öt másodpercig a meleg vízben, három-ötször válts, és hideggel fejezd be.
– Ülj minél többször felpolcolt lábakkal, akár az irodában az asztal alatt is felteheted kis székre a lábad.
A gyakorlatok a Wellness magazin szeptemberi számában jelentek meg.