Egy amerikai házaspár, akik a fitneszt túl mesterkéltnek találták, olyan mozgásformát kerestek, amely egyaránt hat a testre és a lélekre. A Niában kreatívan ötvözték a keleti és nyugati mozgáskultúrát, harmonikusan egymásba illesztették a jógapozíciókat, a keleti harcművészetek (tajcsi, taekwondo, aikidó), valamint a dzsessz és a modern táncok elemeit. A Nia gyakorlása erősíti a szív- és […]
Egy amerikai házaspár, akik a fitneszt túl mesterkéltnek találták, olyan mozgásformát kerestek, amely egyaránt hat a testre és a lélekre. A Niában kreatívan ötvözték a keleti és nyugati mozgáskultúrát, harmonikusan egymásba illesztették a jógapozíciókat, a keleti harcművészetek (tajcsi, taekwondo, aikidó), valamint a dzsessz és a modern táncok elemeit. A Nia gyakorlása erősíti a szív- és érrendszert, segít az alakformálásban, növeli a rugalmasságot, hajlékonyságot, állóképességet, és támogatja az ellazulást. Tudatosan alkalmaz egyes meditatív és koncentrációs gyakorlatokat, vagyis jóval több, mint puszta testedzés, mert egyfajta belső utazásra biztat.
Kiknek ajánlják?
Bárkinek, nemtől és kortól függetlenül. Különösen szeretni fogod, ha szívesen mozogsz zenére, és a mozgástól többet vársz a puszta kalóriaégetésnél. És persze ha szeretsz jó társaságban lenni.
Kell hozzá előképzettség?
Semmilyen tudás nem szükséges, a mozdulatok könnyen elsajátíthatók, bármikor lehet csatlakozni. Mivel három intenzitási szinten végezhetők a mozdulatok: fent, középen és lent, mindenki kiválaszthatja a pillanatnyi fizikai és lelkiállapotának éppen megfelelőt. Fontos, hogy örömmel mozogj, ne kelljen erőltetned a mozdulatokat.
Hogyan zajlik az óra?
Az óra testébresztéssel kezdődik; ilyenkor lehetőség van arra, hogy kicsit mélyebben figyeld meg önmagad, és tudatosítsd, miként is érzed magad a testedben – ezáltal könnyebb kiválasztani, milyen gyakorlatsort csinálj éppen. Hol kell éppen meghajlítani vagy kinyújtóztatni testedet? Az óra, felépítését tekintve, a fokozatosság elvén alapul, előbb bemelegítés, aerob-dinamikus rész, majd levezetés, nyújtás és relaxáció következik.
Mire figyelj?
Kezdd könnyedén! Kövesd az egyes szintű mozdulatokat, vagy összpontosíts csak a lábadra, és akkor vedd hozzá a karmozdulatokat, amikor erre már késznek érzed magad. Fokozatosan növeld az intenzitást. Hagyd, hogy a tested alkalmazkodjon a mozdulatokhoz. Ne erőltesd a mozdulatot, hallgass a tested jelzéseire. Egyenletesen mozogj, könnyedén, fontos, hogy ne kelljen kapkodnod a levegőt! Ha egy mozdulat nem illeszkedik jól a testedhez, akkor alakítsd át úgy, ahogy az neked jó. Találd meg a ritmust, és próbáld követni. Dolgozz inkább lassan és hosszabban, mint gyorsan és keményen! Végezd úgy a mozdulatokat, hogy kifejezzenek téged! Lehetsz érzéki, mérges, álmodozós, támadó. Használd a hasi légzést! Mikor beszívod a levegőt, a hasad kitágul, a bordák kiterjednek oldalra, és a mellkas, a kulcscsont megemelkedik. Kilégzésnél összehúzódik a hasizom, és közelít a gerinchez. Nyugodtan adjál ki hangot, mikor kilélegzel („hai”). Úgy lépkedj, ahogyan sétálsz, használd az egész testedet. Amikor előrelépsz, vezessen a sarok, lágyan gördülj végig a talpadon. Kerüld el a hátralépést zárt és merev térdekkel. Használd a karodat az érzések, érzelmek és hangulatok kifejezésére. Ha feszültséget érzel a válladban, engedd ki: rázd ki a karodat és a kezedet. Húzd a térdedet fölfelé, a mellkasod felé, mielőtt kirúgsz. Mindig olyan magasságban rúgj, ahol a gerinced meg tud nyúlni, de még fenn tudod tartani az egyensúlyt. Érezd a nyúlást a lábad hátsó részén és a gerincedben, amikor rúgsz. Vigyázz a térdedre!
A témáról bővebben a Nők Lapja Egészség magazin novemberi számában olvashatsz!