Egészségedet és környezeted védeni egyaránt szuper dolog. Az új skandináv futóirányzatnak hála, ráadásul mostantól a kettőt együtt is végezheted!
Bármennyire is felemelő érzés edzés közben a természet szépségeiben gyönyörködni, neked is szemet szúr, hogy menet közben mennyi szemétbe botlasz bele – néha szó szerint is? Ez a bosszantó jelenség adta a plogging mozgalom ötletét, ami nem más, mint a futás ötvözése a szemétszedéssel. (Maga az elnevezés a svéd „plocka upp”, azaz felszedni és az angol „jogging”, vagyis kocogás szóból származik.) A 2016-ban, Svédországból indult új őrület már hazánkat is elérte, úgyhogy ne lepődj meg, ha egyre több szemeteszsákot cipelő futóval találkozol edzés közben.
Miért jó?
Talán mondanunk sem kell: a futással jót teszel magadnak, a szemétszedéssel pedig a környezetednek. Bónuszként a plogging során több kalóriát is égetsz el, mint a szimpla futásnál, hisz közben hajolásokat, guggolást végzel. Emellett pedig akár új motivációt is nyújthat. „Sok minden motiválhat a futásra: fogyni vágyás, csinos popsi, egészségtudatosság, újabb egyéni csúcs egy félmaratonon, énidő, vagy egyszerűen csak a napi stressz levezetése. De még a legmotiváltabb futók is elveszítik néha a lelkesedésüket. A plogging segít túllendülni mindezen, hiszen a futás itt már nem öncélú: a környezetért teszel valamit, elkötelezed magad valamilyen közös érdekért, és egy közösség felelős tagja leszel – mondja Nagy Gyöngyi pszichológus, hosszútávfutó. – A társaság mindig motiválóbb, bármilyen sportról is legyen szó, az önértékelésed növelése pedig már csak hab a tortán!”
Mire figyelj?
- Ne tervezz időre futást, mert nem tudhatod előre, hogy épp mennyi hulladékkal fogsz találkozni.
- Nem a tonnák számítanak! Már egy-két apróság összegyűjtésével is nagyon sokat teszel a Földért.
- Húzz kesztyűt a fertőzésveszély elkerülése érdekében, ne nyúlj futás közben az arcodhoz, az edzés végén pedig első dolgod legyen a kézmosás.
- Veszélyes és balesetveszélyes hulladékot ne vigyél magaddal (üveggel semmiképpen se fuss)!
- Figyelj mindig a lábad elé, nehogy a szemétkeresés miatt esetleg gödörbe lépj.
- Mindig a megfelelő lerakóhelyre vidd az összegyűjtött szemetet.
A cikk a Wellness magazinban jelent meg!