Megmutatunk 10 olyan szokást, mellyel tudtodon kívül károsítod az agyad.
1. Nem reggelizel
Azzal, hogy nem reggelizel, alacsonyabb vércukorszintre kárhoztatod az agyad. Ilyenkor a szervezet hiányt szenved bizonyos tápanyagokból, nem tud hatékonyan működni, hosszútávon pedig akár agykárosodást is okozhat.
2. Túlevés
Az agyi artériák szűkülése miatt az agy nem kap elég vért, ha túl sokat és jellemzően túl sok egészségtelen ételt fogyasztasz.
3. Légszennyezés
Az agy használja fel a legtöbb oxigént a testedben. A szennyezett levegő azonban sokkal kevesebb oxigént tartalmaz, kevesebb jut az agynak is, emiatt hatékonysága csökkenhet.
4. Túl sok cukor
A cukor tulajdonképpen elnyeli a fehérjét és egyéb tápanyagokat, ezért az agyad hiányt szenved a létfontosságú táplálékaiból.
5. Dohányzás
A cigarettázás agyzsugorodáshoz vezet és növeli az Alzheimer-kód kockázatát.
6. Alváshiány
Az agyad alvás közben pihen. Feldolgozza a napi élményeket és kicsit kikapcsol. Ha keveset alszol, nem bírja a munkát, az agysejtek elhalnak.
7. Lebiccentett fejjel alszol
Igen, ez pontosan azt a lopott időt jelenti, amikor ülve alszol pár percet. Ilyenkor a szén-dioxid koncentrációja nő, miközben az oxigén koncentrációja csökken.
8. Betegen dolgozol
Betegen kemény szellemi munkát végezni vagy tanulni nem csak a közérzeted miatt nem jó. Az agynak ilyenkor más feladata van, sokkal kevésbé lesz hatékony is, gyorsabban elfárad, de akár agykárosodást is okozhatsz magadnak.
9. Kevés a gondolat
Akár az izmok, ha nem használod az agyad, összemegy. Ha nem gondolkodsz, azon kaphatod magad, hogy a agyzsugorodásod van.
10. Mindig hallgatsz
Egy magasröptű beszélgetés edzi az agyat, ettől erősebb és hatékonyabb lesz, és az agykárosodástól is megóvod.
Fotó: Profimedia – Red Dot