Sokan készülnek őszi futóversenyekre, hosszabb-rövidebb távokat célul tűzve, éppen ezért akadályozhatja őket az edzésekben erősen a térdfájdalom.
A mindennapokat is megkeserítő fájdalom okairól és kezelési lehetőségeiről dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos beszélt.
A túlsúly és az ízületi gyulladás is előrevetíti a fájdalmat
Az 50 év fölötti nők 63 százaléka megtapasztalja térdfájdalmat legalább egyszer, esetleg egy átmeneti időszakban vagy akár folyamatosan is – állítja egy brit kutatás. Az Oxfordi Egyetem által végzett 12 évig tartó kutatásból kiderült, hogy a magas testtömeg-index jelentősen megnövelte a térdfájdalom kockázatát, az osteoarthritis pedig szinte előre jelezte az állandó fájdalmat. Ez utóbbi egy degeneratív ízületi gyulladás, a térdfájdalom leggyakoribb okozója, az ízületi porcok állapotromlásának végső és fájdalmas eredménye. Ez a porc “párnaként” működik a csontok között. Ha elvékonyodik, a csontok dörzsölik az ízületek szélét, amely fájdalomérző idegvégződésekkel gazdagon ellátott terület. Az osteoarthritis 40 év felett gyakoribb. Bár mindenkinél előfordulhat, mégis azoknál alakul ki korábban, akik régebben futottak, atletizáltak, és esetleg térdsérülést szenvedtek. A korai tünetek közé tartozik a fájdalom, és a reggeli vagy fizikai megterhelést követően jelentkező merevség. A reggeli merevség általában 1 órán belül oldódik.
3 hatékony megoldás térdfájdalomra
1. Hialuronsavas injekció
A térdfájdalom kiküszöbölésére alkalmas lehet a hiarulonsavas injekciókúra. A hialuronsav egy természetesen is előforduló molekula, mely „keni” az ízületet és tompítja a felszínét ért lökéseket. Olyan hatást érhető el vele, mint amikor az autóban olajat cserélnek. Az orvos az érintett nagyízületbe, jelen esetben a főként a térdbe fecskendezi az átlátszó, hiarulonsavat tartalmazó gélt, hogy csökkentse a fájdalmat, valamint visszaállítsa az ízület kenését és lökéscsillapítását. A fájdalomcsökkentő hatás fokozatosan alakul ki, és a kúra után 6-8 nyolc hónapig rendkívüli mértékben megjavíthatja a térd terhelhetőségét.
2. Lökéshullám terápia
A modern terápiában jól használhatóak a mesterségesen létrehozott hullámok, vagyis a lökéshullámok. Miután ugyanis a hullám áthatol a géllel bekent felszínen, beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, oldja a triggereket, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét. Ezáltal a kezelések nem csak a fájdalmat csökkentik, de a valódi okot szüntetik meg a sérült szövetek fokozatos regenerálásával. A terápia még hatékonyabbá tehető az egyes módszerek kombinálásával.
3. Lágylézer kezelés
Lágylézernek nevezzük az olyan He-Ne és diódalézereket, amelyek teljesítménye 1-100 mW közé esik és egyszerű az optikai rendszere. Ez a módszer remekül alkalmazható bőrgyógyászati, fogászati, szájsebészeti kezeléseknél, valamint a mozgásszervi betegségek kezelésében, kúraszerű terápiaként.
– Betegségtől és egyéntől is függ, hogy milyen gyógymódot és kezelést tudunk alkalmazni az adott problémánál. Gyógyszerallergia, vagy gyomorbántalmak esetén például a gyógyszeres terápia kerülendő. Egyes betegségek (például bizonyos szív-érrendszeri vagy neurológiai betegségek) pedig a fizikoterápiás kezelés lehetőségét zárják ki. Ezekben az esetekben is alkalmazható azonban a kíméletes és biztonságos lézerterápia – ismerteti dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – A lágylézer terápiában alacsony energiájú infravörös lézersugárral dolgozunk, aminek számos előnyös tulajdonsága van. Többek közt csökkenti az ödémát, ezáltal a gyulladás lehetőségét, javítja a sejtszintű energiaforgalmat, elősegíti a szövetek regenerációját, segíti a sejtfunkciók visszaállítását és támogatja a sejtek oxigénellátását, az erek újraképződését. Külön előnye, hogy jól kombinálható más, akár klasszikus kezelésekkel is és nem allergizál. A lágylézer kezelés jól beválik többek közt izom- és ízületi sérülések kezelésekor, lumbágó ellátásában, gerinc- és ízületi fájdalmak oldására, heveny és tartós gyulladások kiegészítő kezelésére.
Forrás: FájdalomKözpont