Főoldal > DIÉTA > A ketogén diéta 9 lehetséges mellékhatása

A ketogén diéta 9 lehetséges mellékhatása

diétaétkezésfogyásketogén diétaszénhidráttápanyagzsírzsírégetés
0

Írta:

Biztos te is hallottál már a népszerű ketogén diétáról, amely a szénhidrátok bevitelének drasztikus csökkentésével és a zsírok növelésével, gyors fogyással kecsegtet.

Azonban készülj fel rá, hogy a leadott kilók mellett más, nem várt mellékhatások is jelentkezhetnek. Ezek között van pozitív, de kellemetlen, sőt akár veszélyes is. Mindenképp készülj fel az alábbiakra, mielőtt belevágysz a diétába!

1. Kimerültnek, sőt betegnek érzed magad

A ketogén diéta egyik leggyakoribb mellékhatása a rossz közérzet. A szénhidrátok minimális bevitele miatt a szervezet ketózis állapotába kerül, amely olyan tünetekkel jár együtt, mint a fejfájás, a krónikus fáradtság, az izomfájdalom, a hasmenés és a hányinger. Ezek természetes velejárói annak, hogy a szervezeted zsírokból kezdi el nyerni az energiát, természetes üzemanyagai, a szénhidrátok helyett. Szerencsére, ahogy tested elkezd alkalmazkodni új energiaforrásához, jobban leszel. Ez azonban akár hetekbe is telhet.

2. Gyorsan beindul a fogyás, de a leadott kilók jelentős része vissza is jön

A ketogén diéta népszerűségének egyik titka, hogy nemcsak ígérget, de valóban gyorsan beindítja a fogyást. Ennek az a magyarázata, hogy a szénhidrátok több vizet tartanak vissza, mint a zsír vagy a fehérje. Tehát, amint elkezded drasztikusan visszaszorítani a szénhidrátokat, extra víz távozik el a szervezetedből, a vizelettel együtt. Eredményeként a mérleg hirtelen jelentősen kevesebbet mutat, és a tükörben is sokkal tónusosabbnak látod majd magad. A ketogén diéta viszont nemcsak a vizet hajtja, de a zsír lebontásában is hatásos, a kutatások eddigi eredményei szerint. Azonban ez a diéta hosszútávon jelentős egészségügyi kockázatokkal jár, és nehezen is tartható, így a kilók nagy valószínűséggel visszakúsznak majd.

3. Elkerülnek az éhségrohamok

A különböző fogyókúrák általában állandó éhséggel és ételek utáni sóvárgással járnak. A ketogén diéta azonban kivétel, követőinél kevésbé jelentkezik az éhségérzet, és nem az ételek körül kering minden gondolatuk, egy 26 tanulmányt felhasználó metaanalízis szerint. Tudományos magyarázatot eddig még nem találtak rá, de valószínűleg összefüggésbe hozható avval, hogy a zsírok és a fehérjék jobban telítenek. Ezenkívül az alacsony szénhidráttartalmú étrend csökkenti a ghrelin, azaz az éhséghormon termelődését.

4. Állandóan szomjas vagy

Ne lepjen meg, ha egész nap csak innál a diéta alatt. Az extra vízürítés miatt ugyanis jelentősen szomjasabb leszel. Sajnos nincs általános iránymutatás arra, hogy mennyi folyadékot szükséges a diéta idején fogyasztani. Onnan látod, hogy eléggé hidratált a szervezeted, hogy vizeleted víztiszta vagy halványsárga.

5. Szorulásod van

A székrekedést sajnos szinte minden ketogén diétázó megtapasztalja, így ne lepődj meg, ha nálad is jelentkezik. A szénhidrátok csökkentésével ugyanis jelentősen kevesebb rost jut a szervezetbe. Az összes olyan ételnek búcsút kell mondanod, amely rengeteg rostot tartalmaz, mint például a teljes kiőrlésű gabonák, a babfélék és a gyümölcsök. Mindez még párosul a sok víz ürítésével, így a bélműködés és a székürítés zavara garantált. Nagyon figyelj arra, hogy elegendő rosthoz jusson a szervezeted, olyan, a diéta által is engedélyezett ételekből, mint az avokádó, a magvak, a keményítőt nem tartalmazó zöldségek és a bogyós gyümölcsök.

97186117 - ketogenic low carbs diet concept. healthy balanced food with high content of healthy fats. diet for the heart and blood vessels. organic ingredients, dark rusty background, copy space top view

6. A bőröd sokkal tisztább

Szenvedsz a pattanásoktól? Jó hírünk van számodra, a ketogén diéta ezen jelentősen változtat, főleg, ha eddig cukorfüggő voltál. A túl sok üres szénhidrát ugyanis felelős a pattanások megjelenéséért, gyulladást okozó tulajdonsága és a hormonok okozta olajtermelés miatt. A szénhidrátok bevitelének visszaszorítása tehát jelentősen javíthat bőröd állapotán.

7. Jobban vág az agyad

Nem titok, hogy a szénhidrátok, főként a finomítottak, vércukoringadozást okoznak. Emiatt, ha kevesebbet eszel belőlük, stabilizálhatod a vércukorszinted. Ezt a mindennapok során úgy érzékelheted, hogy több lesz az energiád, jobban fog az eszed, és kevésbé sóvárogsz a cukor után.

8. Károsodhat a veséd

A túlzott fehérjefogyasztás megterheli a veséket. Bár a ketogén diétát a zsírt zsírral étrendként ismerik, követőinek többsége túltolja a fehérjét is. Túl sok húst fogyasztanak, ezáltal több fehérjét visznek be a szervezetükbe, mint az javasolt lenne. Természetesen mindez függ a vesék aktuális állapotától is. Ezért is célszerű orvossal konzultálni, illetve dietetikus segítségét kérni, mielőtt magadtól elkezdenél ketogénezni.

9. Nő az esélyed a szív- és érrendszeri betegségek kialakulására

Az alacsony szénhidrátbevitelen alapuló étrendek segítségével megelőzhető a 2-es típusú cukorbetegség, de mindez már nem igaz a szív- és az érrendszeri betegségekre. Jól teszed, ha főként a növényi eredetű zsírokra és fehérjékre építed a diétát, azonban nagyon vigyázz az állati eredetűek túlzásba vitt fogyasztásával. Ha étrended leginkább steak-et, sajtokat, bacont és vajat tartalmaz, jelentősen megnő az esélye, hogy szív- és érrendszeri betegséget diagnosztizálnak majd nálad. A telített zsírok túlzott bevitele ugyanis fokozott kockázattal jár. A ketogén diéta ideje alatt rendszeresen ellenőriztesd koleszterinszinted, és látogass meg egy kardiológust is.

Fotó: 123RF


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X