Mindenkinek szüksége van erre a vitaminra, figyelj oda a tünetekre, hogy elkerülhesd a hiányállapotot
A terhes nőknek mindig javasolják, hogy töltsék fel folsav-raktáraikat, hogy elég vitamin álljon rendelkezésükre, hogy a magzat fejlődésénél a gerinc-, ideg- és agyfejlődési rendellenességeit megelőzzék. Ám a folsav nemcsak azok számára fontos, akik gyermeket várnak. A B9-vitamin másik neve a folsav, amelynek természet forrásai a sötétzöld levelű növények, a spárga és a kelbimbó. A folsav alapvető az egészséges sejtnövekedéshez, sejtműködéshez és a vér sejtjeinek felépüléséhez. Ha nem jutunk elég folsavhoz, a testünk nem tud elég DNS-t előállítani, az nem tud osztódni, és megsokszorozódni.
Ezért fontos a folsav a nőknek terhesség alatt, főként az első trimeszterben, a gyors DNS osztódás idején – hívják fel a figyelmet a táplálkozás szakemberei. Terhességtől függetlenül úgy kell elképzelnünk a folsavat, mint ami segíti a testet a zavartalan működésben. Az egészség megőrzése érdekében a testünk DNS-t, és új sejteket állít elő.
Mivel a test nem állít elő önmagától folsavat, ezért étellel vagy táplálékkiegészítővel kell bevinnünk. Ha nincs belőle elég a szervezetben, akkor hiány és ezzel együtt kellemetlen tünetek léphetnek fel.
Mik a folsavhiány tünetei?
A folsavhiány legnagyobb jele a vashiány, az az állapot, amikor a szervezetben a nagy vörösvérsejtek száma alacsony. Ha folsavhiányod van, a vörösvérsejtszámod alacsony, és a megfelelő DNS előállítás gátolt, a szöveteidbe kevesebb oxigén jut, és a következő tünetek léphetnek fel:
- fáradtság, gyengeség, ingerlékenység
- fejfájás
- légzési nehézségek
- koncentrációs problémák
A szájban és a bőrben levő sejtek egyensúlya borul fel elsőként, így a folsavhiány első jelei a következőek:
- gyulladás a szájban vagy a nyelven
- a bőr elszíneződése, sápadtsága
- a körmök elszíneződése
- idő előtti őszülés
Beszélj az orvosoddal, ha az alábbi tünetek bármelyikét észleled. A tünetek más egészségi állapotokra is utalhatnak, ezért egy vérvétellel meg lehet erősíteni, hogy folsavhiányról van-e szó.
Tényleg aggódnunk kell a folsav hiány miatt?
A folsavhiány nem annyira elterjedt, főleg azok között nem, akik bőven esznek tápanyagban gazdag ételt, a kutatók szerint a népesség mindössze egy százalékát érinti ez a hiányállapot. Ám néhány embert nagyobb arányban veszélyeztet a folsavhiány. Például az alkoholizmusban szenvedők gyakran nem esznek eleget, és gyengítik a szervezetüket, a májuk nem megfelelően működik, aminek következtében az emésztés és a tápanyagfelvétel is felborul.
Akiknek emésztési megbetegedéseik vannak, hasüregi betegségük vagy bélgyulladásuk, a rossz felszívódás miatt szintén folsavhiánytól is szenvedhetnek.
A terhesség korai szakaszában is fennáll a folsavhiány veszélye, egyrészt mivel megnő a szervezet folsav igénye, azonban az étvágy gyakran csökken.
Hogyan vigyél be elég folsavat?
Egy átlagos felnőttnek napi 400 mikrogramm folsavra van szüksége, ehhez nem kell többnyire táplálékkiegészítőt szednünk. “Az ételek és a tápanyagok kapcsolódnak, tehát ha több zöld levelű ételt eszel, akkor más tápanyagokat és rostot is viszel be a szervezetedbe, ami szintén erősíti a bélrendszert, és javítja a tápanyagok felszívódását. Ha megteszed az első lépéseket ez ügyben, akkor a megfelelő táplálkozás okozta jótékony hatás több szempontból megnyilvánul, és növekedni fog.” – állítja a new yorki egyetem táplálkozástani kutatója.
Magas folsavtartalmú táplálékok
- spenót – fél bögre főtt spenót 131 mikrogramm, 1 nyers bögre: 58 mikrogramm
- spárga – 4 főtt szál: 89 mikrogramm
- mogyoró – 30 gramm, szárított, pörkölt: 41 mikrogramm
- brokkoli – 1/2 bögre felaprított, főtt: 52 mikrogramm
- avokádó – 1/2 bögre szeletelt: 59 mikrogramm
- narancs – 1 kicsi: 29 mikrogramm
- bab – 1/2 csésze konzerv: 46 mikrogramm
- kelbimbó – 1/2 bögre főtt: 78 mikrogramm
A reggelihez használt gabonák, és a lisztből készült termékek, mint a kenyér, a tészta és a rizs is dúsíthatók folsavval, a B9-vitamin szintetikus formájával, a folsavval dúsított ételekben, (csak kétszer kell elolvasni a tápanyagtáblázatot!)
Ha terhes valaki, vagy terhességen gondolkozik, akkor 600 mikrogramm folsavat vigyen be a szervezetébe naponta. A terhességben a legelső naptól folsavra van szükség, mert ha a magzat nem jut megfelelő mennyiségű folsavhoz, akkor rendellenesen fejlődhet ki az agya és a gerince. Nem egyszerű 600 mikrogramm folsavat bevenni csak az étellel, ezért a nőgyógyászok azt ajánlják, hogy aki gyermeket tervez, szedjen folsav tartalmú vitamint. Általános szabály a táplálékkiegészítők szedése esetén terhesség alatt, hogy egyeztessen a páciens az orvosával.
A folsav nem túladagolható, mivel vízben oldódik, a vizelettel a távozik a felesleg, de ennek ellenére a napi ajánlott mennyiség maximuma 1000 mikrogramm.
Fotó: 123RF