A cékla bár nem számít superfood-nak, egyike a legegészségesebb ételeknek. Jótékony hatással van szívünkre, agyunkra és izmainkra is.
A legtöbb háztartásban szinte kizárólag savanyúságként kerül asztalra, pedig az élénkpiros zöldség felhasználhatósága igen sokrétű. A salátákat, a grillezett zöldségköreteket, a smoothie-kat, a muffinokat, a chipseket, illetve a leveseket is színpompássá és tápanyagdússá varázsolja. Édeskés íze miatt még azokat is könnyen meggyőzheti, akik nem túlságosan zöldségrajongók. Ráadásul remekül beilleszthető bármilyen fogyókúrába, hiszen 100 g csupán 43 kalóriát és 5,9 g szénhidrátot tartalmaz, ugyanakkor 2,8 g rostot. Íme, 5 nyomós érv, amiért garantáltan célszerű megbarátkozni a céklával.
Csökkenti a vérnyomást
Minden negyedik felnőttnek magas a vérnyomása hazánkban; a WHO, Egészségügyi Világszervezet adatai szerint pedig a világ lakosságának 13%-a hal meg hipertónia következtében. Egy brit vizsgálat szerint a céklalé nitráttartalma miatt hatékonyan képes csökkenteni a vérnyomást. A kutatás során 64 magas vérnyomással küzdő páciens értékeit mérték egy hónapon keresztül, és azt találták, hogy azoknak, akik naponta 2,5 dl céklalevet ittak meg, jelentősen csökkent a vérnyomásuk. Egy másik tanulmány szerint rendszeres fogyasztásával már két hét alatt átütő eredményeket lehet elérni mind a vérnyomás-, mind a gyulladás csökkentésében. Megéri tehát bevetni ezt az olcsó és könnyen elérhető természetes gyógymódot.
Lendületet ad az edzéshez
Mivel a nitrogén-monoxid kitágítja a vérereket, ezáltal nemcsak a vérnyomást csökkenti, de több oxigént is juttat az izmokba. Érdemes tehát a céklát az edzésekhez is segítségül hívni, mivel jelentősen javítja az állóképességet. Egy tavalyi spanyol kutatás során azt találták, hogy azok az atléták, akik céklalevet ittak, sokkal jobban felgyorsultak. A legjobb hatás érdekében edzés előtt egy-másfél órával fogyasszuk el.
Serkenti az agyműködést
Azáltal, hogy oxigént juttat az izmokba, extra oxigén kerül az agyba is. Ha szeretnénk, hogy gyorsabban forogjon az agyunk, a mesterséges pörgetők és energiaitalok helyett megéri céklát fogyasztani. Amennyiben túl markánsnak találjuk a céklalé ízét, rakjuk smoothie-ba.
Gondoskodik a jó emésztésről
Egy adag (egy csészényi) cékla 3,5 g rostot tartalmaz, amelynek nagy része oldhatatlan rost, amit a „természet hashajtójaként” is neveznek. Eltávolítja a salakanyagokat a szervezetből, tisztítja a beleket és rendszeressé teszi a székletet. Emellett az aranyeret is képes megelőzni, amellyel gyakran küzdenek azok, akiknek krónikus székrekedésük van, vagy túl kevés rostot tartalmaz a diétájuk.
Tele van antioxidánssal
Élénk vöröses színét a benne található betalainoknak köszönheti, amelyek antioxidáns hatással bírnak. A betalainok erősebb antioxidánsok, mint a C-vitamin, derült ki a kutatások során. Hatékonyan támogatják szervezetünk optimális működését, illetve természetes méregtelenítő folyamatait. Kemoterápián átesetteknek kifejezetten javasolják a cékla rendszeres fogyasztását. A vizelet pirosasra, rózsaszínesre színezheti, ám ettől nem kell megijedni.
Fotó: 123RF