Számos tanulmány ajánlja a mérsékelt futást a hosszú élet eléréséhez &
Számos tanulmány ajánlja a mérsékelt futást a hosszú élet eléréséhez – ez egy héten 2-3 alkalmat jelent szakértők szerint. Ez azonban megcáfolja az eddigi „a több, jobb” hozzáállást. A kutatók ezt arra a legújabb tanulmányra alapozzák, melynek kérdéseit kielemezve kiderült, hogy nem csak azoknak rövidebb az élettartamuk a mérsékelt futókénál, akik egyáltalán nem futnak, hanem a nagy futóteljesítményűeknek is. A kutatók szerint azonban az ok továbbra sem tisztázott.
Matsumura új vizsgálatának eredményeit, mely kizárja a kardiális kockázat vagy egyes gyógyszerek szedését, mint tényezőt, az Amerikai Kardiológiai Társaság éves washingtoni találkozóján ismertette. „Tanulmányunk nem talált értékelhető különbségeket, melyek magyarázatot adnának ezekre az élettartami (élettani) különbségekre” – jelentette ki az ismertetéskor Dr. Martin Matsumura, a Szív- és Érrendszeri Kutató Intézet társigazgatója.
Matsumura és kollégái 3800 férfi és női futó adatait értékelték, akiknek az átlag életkora 46 év volt. Az alanyok mind részt vettek abban a tanulmányban, mely alapjául szolgált a tréning és egészség kapcsolat vizsgálatának, 35 év fölött. Emellett a jelentésben szereplők közel 70%-a teljesített hetente több mint 20 mérföldes távot. A futók az általuk gyakran használt (nem szteroidos gyulladáscsökkentő) fájdalomcsillapítókról is mellékelték az információkat, mint az ibuprofen és naproxen/Aleve) melyekhez különböző szívproblémák köthetők, valamint az aszpirinről, mely ismert szívvédő. A futók beszámoltak az általuk ismert szív rizikófaktorukról, mint amilyen a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a családban előforduló szívbetegségek és dohányzási szokásaikról.
A tudósok úgy vélik, hogy ezek a tényezők egyike sem ad magyarázatot a rövid élettartamra a nagy futóteljesítményű futók esetében. S bár a Matsumura csapat feljegyzései szerint a nem szteroidos gyulladáscsökkentők használata valóban elterjedtebb azon futók körében, akik kevesebbet futnak hetente 20 mérföldnél, a tanulmány mégis tagadja azt a teóriát, hogy a túlzott nem szteroidos gyulladáscsökkentők használata csökkenti az élettartamot a nagyteljesítményű futók körében.
Nos, akkor mégis mit tudnánk ezután javasolni a fanatikus futóknak?
„Én biztos nem fogom azt mondani a pácienseimnek, hogy ne fussanak” – jelenti ki Matsumura. De minden magas teljesítményű futónak tájékozódnia kellene a legújabb tanulmányokról, melyek a megtett kilométerek és az élettartam közötti kapcsolatot vizsgálják.
„Amit sajnos még mindig nem tudok meghatározni az az, hogy pontosan mennyi az ideális futásmennyiség az optimális egészség eléréséhez és a hosszú élethez” – jelenti ki a tudós. „Habár a szívbetegségek rizikófaktora nem tud magyarázatot adni a rövidebb élettartamra a magas teljesítményű futók körében, de úgy tűnik, hogy a túl sok futás mégis rövidebb életet eredményezhet” – támasztja alá a felvetést a kansasi Dr. James O’Keefe, aki a Közép-Amerikai Szív Intézet igazgatója.
O’Keefe, áttekintve az anyagot ugyanis úgy véli, hogy ennek igen egyszerű oka van: a nagy teljesítményű futók szervezete egyszerűen túlzottan elhasználódik. Ő, a kérdést kutatva a szószólója lett a mérsékelt futásnak azt állítva, hogy az egészségesebb. A tartós túlzott edzés – mondja O’Keefe – beindíthatja a szív “átalakulását”, aláásva ezzel azokat az egészségügyi előnyöket, melyeket a mérsékelt futás adhat.
Meglátása szerint a legideálisabb, ha heti 2-3-szor futunk, lassú, illetve közepes tempóban, de az 1 – 2,5 órát nem lépve túl.
„Ha maratont akarsz futni, fusd le egyszer és töröld a bakancslistádról” – ajánlja a szakember. Mint fő szabályt, O’Keefe azt javasolja a futóknak, hogy ne végezzenek egy óránál tovább tartó megerőltető testmozgást egyszerre.
Fotó: Profimedia – Red Dot