A belső comb fájdalmát éppúgy okozhatja izomsérülés, mint akár vesekő. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a leggyakoribb okokról beszélt és a mozgásszervi eredetű panaszok kezelésére tett javaslatokat.
A leggyakoribb okok
A belső combban jelentkező fájdalom általában kétféleképpen írható le: tompa sajgásként és éles fájdalomként. Gyakran kapcsolódik mellé más panasz is, mint az izommerevség, a mozgásbeszűkülés, a gyulladás, a mozgás közbeni „kattogás” és más, a kiinduló októl függő tünetek. Íme, a leggyakoribb okok:
– Izomsérülés
A belső comb izmai, vagyis a combközelítő izmok /lovaglóizmok bizonyos mozdulatok, aktivitások – mint például a futball, a vívás, a sízés, a balett – során viszonylag könnyen megsérülhetnek. A sérülés következtében a fájdalmon kívül jelentkezhet lágyéktáji duzzanat, esetleg reccsenő hang is hallható. A megfelelő, szakszerű nyújtásra mindig figyelni kell, mert a sorozatos mikrotraumák okozta ún. fáradásos sérülések későbbi krónikus fájdalomhoz, és egyéb degeneratív elváltozásokhoz vezethetnek.
– Csontot érintő problémák
Ha a csípőt érintik a csont problémái, az egész területen diszkomfort érzés jelentkezhet. Ez jelenthet például osteoarthritist, amely az ízületi gyulladás leggyakoribb megjelenési formája. Ez tulajdonképpen az ízületi porc károsodásával és csontcsőrök képződésével járó idült állapot, amelyre a fájdalom, a merevség és akár a mozgatásnál hallatszó csikorgó hang hívhatja fel a figyelmet. A csontot érintő állapot lehet még például a csípő ütközési szindróma, amely súlyos esetben akár a csípőízület teljes elkopásához vezethet.
– Sérv
Az egyik leggyakoribb sérvtípus a lágyéksérv, amely általában a tartós állás, vagy fizikai munka során a herezacskók, illetve a szeméremajkak, valamint a belső comb felé sugárzó tompa fájdalmat okozhat, de ennek kialakulása nem szükségszerű. Előfordul, hogy csak a rugalmas tapintatú dudorból lehet következtetni a sérv jelenlétére.
– Vesekő
Amikor a kristályos felépítésű kövek végighaladnak a húgyutakon, komoly fájdalmat okozhatnak, különösen, ha nagyobb kövekről van szó. Ez a fájdalom a belső combokba is kisugározhat, valamint jelentkezhet derék- és alhasi fájdalom, hányinger, hányás, vizeléskor jelentkező fájdalom és véres vizelet is.
– Nőket érintő állapotok
Néhány nő a terhesség és a menstruáció során is érezhet komoly fájdalmakat a belső combban, amelyet mindenképpen érdemes kivizsgáltatni, hiszen az utóbbi mögött állhat például endometriózis és adenomiózis is.
Mit tehet a páciens, mit tehet az orvos?
Ha könnyen beazonosítható és kezelhető okok állnak a háttérben, például egy sport közbeni húzódás, elég lehet, ha csak pihenünk, esetleg meleg borogatást alkalmazunk. Gyulladásnál a hideg borogatás válhat be. Sérülések, ízületi gyulladás, ütközési szindróma esetén, az orvos utasítása alapján eredményes lehet a fizioterápia számos típusa, mint például a gyógymasszázs, az elektromos kezelések és a lökéshullám terápia.
– Bizonyos, mozgásszerveket érintő esetekben szóba jöhetnek az erős támasztást biztosító rögzítők, övek, amelyek jelentősen csökkenthetik az ízületeket terhelő nyomást – ismerteti dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – Beválhat még az orvosi kollagén terápia, amely szintén injekciós kúraként csökkenti a fájdalmat, kezeli a kiindulási problémát, valamint a funkcionális gyógytorna. Csípőproblémáknál a hosszú ideig szájon át szedett chondroitinszulfát is hatásos lehet, de csak orvosi ajánlás alapján. Különösen hatékony lehet az egyes kezelések kombinációja – kizárólag orvosi javaslat alapján.
Forrás: Budai Fájdalomközpont