Talán már most is szeretsz sportolni, de ha nem, mondunk neked 10 szuper okot arra, miért is olyan szuper dolog a testedzés.
1. Fejleszti a memóriát
Egy amerikai kutatás szerint minden aerob sport (pl. úszás, kocogás, biciklizés) fejleszti a memóriát. Hogy miért? Ezek a mozgásfajták felgyorsítják a pulzust, ezáltal pedig javul az agy oxigén- és vérellátása, ami nagyban befolyásolja az emlékezőképességet.
2. Növeli az önbizalmat
Minden egyes elégetett kalóriától jobban fogod érezni magad – ezt kutatások bizonyítják. A testedzés tehát nemcsak azért fontos, hogy fizikailag a csúcson légy és leadd a felesleges kilókat, hanem azért, mert mentálisan is megerősíti a belső énedet.
3. Levezeti a stresszt
Minden egyes nap annyi bosszúságnak és idegességnek vagyunk kitéve, melyet mozgás nélkül csak nagyon nehezen tudnánk legyűrni. Oka van annak, hogy a világ legelfoglaltabb emberei is szakítanak időt a sportolásra, ez pedig az edzés stresszlevezető hatása miatt van. Ha sokat stresszelsz, irány a kondi!
4. Csökkenti a krónikus betegségekre való hajlamot
Ha hosszú, egészséges és boldog életet szeretnél élni, a testmozgás jelentős szerepet kell, hogy játsszon a mindennapjaidban! Heti háromszor 30 perc edzés nemcsak a kardiovaszkuláris megbetegedések esélyét, de a diabéteszre, a rákra, a daganatokra, valamint, a krónikus betegségekre való hajlamot is jelentősen csökkenti.
5. Erősíti a csontokat
Ahogy a nők idősödnek és átesnek a terhesség nehéz hónapjain, a csontjaik is veszítenek ellenálló-képességükből – sokkal inkább, mint a férfiak. Szerencsére az olyan edzésformák, mint a súlyemelés, a tánc, az úszás és a biciklizés jelentősen javítja a csontok állapotát, ezért nem érdemes elbagatellizálni a sportolás fontosságát.
6. Feltölt energiával
Talán furcsának tűnhet, hogy egy fárasztó edzés képes megsokszorozni az erődet, pedig így van! Azok, akik rendszeresen sportolnak, sokkal fittebben kezdenek neki a napnak, nehezebben fáradnak ki és ellenállóbbá válnak a betegségekkel szemben is.
7. Növeli a kreativitást
A dinamikus edzésformák bizonyítottan növelik a BDNF (brain-derived neurotrophic factor) növekedési faktor névvel ellátott agyi fehérjék számát, melyek fejlesztik a gondolkodást, növelik a problémamegoldó-képességet és növelik a kreativitást is.
8. Izmosít
Az izomzat nemcsak a feszes, tónusos külső miatt fontos, hanem azért is, mert általa sokkal több kalóriát tudsz elégetni – akkor is, ha semmit sem csinálsz! A sportolás a legegyszerűbb módja annak, hogy izmos legyél.
9. Boldoggá tesz
Rossz kedved van? Mozogj egy kicsit! A sportolás növeli az edorfin nevű boldogsághormon mennyiségét, de a boldogságérzetért felelős dopamin, és a nyugodtságért felelős szerotonin hormonok mennyiségét is stimulálja.
10. Fogyaszt
A fogyást és a zsírégetést nagyban befolyásolja, hogy egy nap hány kalóriát fogyasztottál el, illetve, hogy ebből mennyit sikerült elégetned. Ha nem hasznosítottad a bevitt kalóriák számát, hájpárnák és pluszkilók alakulnak ki a testeden – persze csak akkor, ha nem élsz aktív, mozgásszegény életet.
Fotó: 123RF